Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polskie MSZ wzywa ambasadora Izraela w sprawie komentarzy na temat wyjazdu studenckiego

WARSZAWA (Reuters) – Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Izraela w poniedziałek, powiedział polski wiceminister po tym, jak dyplomata skrytykował rząd za to, że nie pozwala studentom z Izraela odwiedzić polskich miejsc pamięci o Holokauście.

W lipcu Polska i Izrael zobowiązały się do poprawy stosunków, które pogorszyły się po tym, jak Warszawa uchwaliła w zeszłym roku prawo ograniczające Żydom możliwość odzyskiwania mienia z czasów II wojny światowej, mówiąc, że wrócą wzajemnie ambasadorów.

Rzecznik polskiego MSZ potwierdził Reuterowi, że wyjazdy edukacyjne dla izraelskich studentów do Polski zostały zawieszone na początku tego roku ze względu na to, że uczniom towarzyszyli uzbrojeni strażnicy.

„Żałuję, że ambasador YacovLivne zdecydował się komunikować z MSZ_RP za pośrednictwem mediów i wystąpień publicznych – a także wprowadzić w błąd opinię publiczną, dlaczego loty nie odbyły się” – napisał w piątek na Twitterze polski wiceminister spraw zagranicznych Paul Jabłoński.

Aby wyjaśnić sytuację, w poniedziałek zostanie wezwany do MSZ”.

Livni skrytykowała polski rząd za to, że nie zezwalał studentom na wyjazdy na początku tego tygodnia podczas upamiętniania powstania w nazistowskim obozie zagłady Sobibor, według doniesień polskich mediów.

Jabłoński dodał, że stanowisko Polski w sprawie lotów nie zmieniło się od sierpnia.

„Jesteśmy gotowi na przyjęcie ugrupowań (izraelskich) nawet od jutra. Zasady bezpieczeństwa powinny być takie same jak w innych podobnych krajach, czyli nie ma żadnej ochrony zbrojnej. Świergot.

(Sprawozdawczość Joanny Płosińskiej, Redakcja Marka Pottera)

READ  Król Karol zakazał szat koronacyjnych, prosząc rówieśników o noszenie garniturów