Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

100 dostawców polskich sprzedawców detalicznych z Bangladeszu ma kłopoty z powodu opóźnień w płatnościach

100 dostawców polskich sprzedawców detalicznych z Bangladeszu ma kłopoty z powodu opóźnień w płatnościach

Według źródeł kwota odroczonych płatności wyniesie ok. 180 mln USD, wliczając w to wyroby gotowe i wartość zawieszonych zamówień.

16 października 2022 o 22:45

Ostatnia modyfikacja: 16 października 2022, 23:43

Infografika: TBS

„>

Infografika: TBS

Według źródeł branżowych około 100 dostawców z Bangladeszu współpracujących z LPP, jednym z najszybciej rozwijających się sprzedawców odzieży w Europie Środkowo-Wschodniej, ma trudności z powodu opóźnień w dostawach produktów i płatnościach od wybuchu wojny na Ukrainie.

Poszkodowani eksporterzy mają trudności z prowadzeniem działalności, ponieważ kupujący nie przyjmuje gotowych produktów zgodnie z umowami LC, powiedzieli TBS, dodając, że eksporterzy i ich firmy dostarczające surowce stoją w obliczu kryzysu płynności z powodu braku -spłata kolejnych kredytów akredytywy.

Trzech emitentów, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, stwierdziło, że ich akredytywy zostały już zamienione na pożyczki przymusowe i zwrócili się do BGMEA o podjęcie inicjatyw w celu rozwiązania tego problemu, aby pomóc im utrzymać się na powierzchni.

Według źródeł kwota odroczonych płatności wyniesie ok. 180 mln USD, wliczając w to wyroby gotowe i wartość zawieszonych zamówień.

Urzędnicy z Bangladesh Garment Manufacturers and Exporters Association (BGMEA) powiedzieli TBS, że w niedzielę wieczorem uzyskali informacje z 18 fabryk, które miały 60 milionów dolarów należnych od LPP.

Infografika: TBS

„> Infografika: TBS

Infografika: TBS

Przedstawiciele biura łącznikowego marki i biur zakupów powiedzieli, że kupujący został zmuszony do zamknięcia około 800 sklepów w Rosji i na Ukrainie, co spowodowało wstrzymanie produktów zamawianych do sklepów w Bangladeszu. Zobowiązują się jednak do stopniowego odbioru wszystkich zamówionych towarów.

Eksporterzy odzieży powiedzieli TBS, że tylko wsparcie polityki rządu – takie jak wsparcie udzielane podczas pandemii Covid-19 w celu ochrony eksporterów – może być wyjściem z sytuacji.

Farooq Hassan, prezes BGMEA, powiedział TBS, że rozmawiał już z Bangladesh Bank w sprawie kwestii związanych z dostawcami LPP.

Wspomniał również, że urzędnicy marki spotkali się z nim około 10 dni temu, gdzie stwierdzili, że marka planuje odebrać wszystkie zamówione towary i dokonać płatności do dostawców do czerwca przyszłego roku.

Według strony internetowej LPP, Bangladesz jest głównym kierunkiem importu dla detalisty, ponieważ zaspokaja on stąd około 70% zapotrzebowania na odzież. Jest także źródłem krajowej ceramiki, zastawy stołowej i jutowej.

Roczna sprzedaż detaliczna osiągnęła 2,84 miliarda dolarów w 2021 roku.

Źródła branżowe twierdzą, że Life Textile, jeden z dostawców LPP, napotkał takie problemy, ponieważ dostarczył już detalistom odzież o wartości 20 milionów dolarów.

Poza tym dyrektor zarządzający Rupa M.

Wyjaśnił, że firma wyprodukowała dla tej marki swetry i koszule z dzianiny o wartości 0,8 miliona dolarów i miała być wysyłana od kwietnia do lipca, dodając, że nabywca przełożył dostawy do połowy 2023 roku.

„Kupujący powiedział, że teraz ma zapasy, ponieważ tak wiele sklepów jest zamkniętych. Ale co się stanie z płatnościami LC? Dodano męczennika islamu.

Generalnie banki zamieniają kwotę spłat akredytywy na przymusową pożyczkę po upływie okresu spłaty, powiedział, dodając: „Do tej pory byliśmy w stanie utrzymać normalną sytuację, ale potrzebujemy polityki rządu w tym konkretnym celu. kupujący jest zobowiązany do rozliczenia płatności.”

„Bank centralny powinien dać specjalne wskazówki wszystkim bankom, aby dostosować płatności tego detalisty z pieniędzy EDF, w przeciwnym razie większość dostawców przestanie działać, ponieważ mamy taki priorytet podczas pandemii” – powiedział dyrektor zarządzający Grupy Roba.

Echoing Shahid al-Islam, prezes BGMEA, Farooq Hassan, powiedział, że napiszą do banku centralnego, aby podjąć niezbędne kroki w celu rozwiązania tego problemu i zapewnić wsparcie polityczne w każdym przypadku, aby chronić eksporterów przed przymusowymi pożyczkami.

Urzędnicy BGMEA powiedzieli TBS, że poprosili już swoich członków o przekazanie informacji na temat kwestii LPP i że po otrzymaniu od nich szczegółowych informacji prześlą listę emitentów, których dotyczy problem, do banku centralnego.

LPP .Kraj zwycięża

Źródła branżowe podały, że dyrektor LPP w Bangladeszu zrezygnował z odpowiedzialności za obecną sytuację.

Biuro w Bangladeszu rozpoczęło działalność w grudniu 2014 r. w celu zapewnienia przejrzystości w swoim łańcuchu dostaw.

Po otwarciu biura w Bangladeszu firma detaliczna odnotowała znaczny wzrost i zaczęła sprowadzać produkty ceramiczne, jutowe i skórzane z Bangladeszu.

Wycofanie się LPP z Rosji

Jak podał Reuters, polska sieć odzieżowa poinformowała 19 maja, że ​​zdecydowała się sprzedać swoją rosyjską firmę RE Trading chińskiemu konsorcjum.

Decyzja LPP zakończy działalność grupy w Rosji po 20 latach na rynku.

Firma poinformowała w kwietniu, że zdecydowała się na sprzedaż swoich zarejestrowanych w Rosji firm ze względu na „niepewną sytuację i nieprzewidywalność przebiegu konfliktu zbrojnego”.

„Druga rosyjska firma, Re Development, zostanie zamknięta” – powiedziała agencji Reuters Magdalena Kopachoska, przedstawicielka firmy ds. relacji inwestorskich.

LPP zamknęło swoje rosyjskie sklepy w marcu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Firma poinformowała w połowie kwietnia, że ​​chce wzmocnić swoją obecność w Unii Europejskiej.

Sprzedaż w Rosji stanowiła 19,2% przychodów grupy w latach 2021-2222.

READ  Jak UE zapewnia koła ratunkowe dla autorytarnych reżimów – demokracja i społeczeństwo