Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski rząd poradzi sobie z punktem ostrzegawczym przed pokazami „Zielonej granicy” – Hollywood Reporter

Polski rząd poradzi sobie z punktem ostrzegawczym przed pokazami „Zielonej granicy” – Hollywood Reporter

Prawicowy rząd w Polsce nasilił ataki na… Zielona tablicar, nowy film uznanej, nominowanej do Oscara polskiej reżyserki Agnieszki Holland, wymaga, aby kina w Polsce wyświetlały przed filmem zatwierdzony przez rząd film ostrzegawczy.

To posunięcie, bezprecedensowe w demokratycznej Polsce, następuje przed terminem Zielona granicaW piątek film będzie miał ogólnopolską premierę, gdzie będzie szeroko emitowany na 250 ekranach w całym kraju za pośrednictwem dystrybutora Kino Świat.

Zielona granica Film miał swoją premierę na początku tego miesiąca i spotkał się z uznaniem krytyków na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury. Krytycy chwalili film Reporter z Hollywood W recenzji nazwano to „niszczycielskim triumfem dramatycznym” i „niszczycielskim triumfem dramatycznym”. Zielona granica Jeden z 15 najlepszych filmów jesiennego sezonu festiwalowego.

Film w dramatyczny sposób ukazuje trudną sytuację uchodźców, którzy utknęli na naturalnej granicy między Polską a Białorusią. Migrantów, głównie z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, do granicy zwabiła propaganda białoruskiego reżimu, który obiecywał im łatwe przedostanie się do Unii Europejskiej. Zamiast tego zamieniono ich w pionki w grze geopolitycznej, gdy polski rząd zamknął granicę, pozostawiając ich samych i głodujących w zdradliwych, bagnistych lasach pomiędzy obydwoma krajami. W czarno-białym dramacie splatają się perspektywy osieroconych uchodźców, polskiej straży granicznej i działaczy niosących pomoc migrantom w lesie.

Jeszcze przed premierą swojego filmu w Wenecji Zielona granica Film wywołał wściekłą reakcję polskiego rządu, a polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro porównał go do „nazistowskiej propagandy” ze względu na rzekomo negatywny wizerunek polskiej policji i straży granicznej. W wystąpieniu telewizyjnym Prezydent RP Andrzej Duda również dokonał nazistowskiej analogii, wzywając do bojkotu filmu, mówiąc: „W kinie siedzą tylko świnie”, co było hasłem II wojny światowej używanym przez polski ruch oporu podczas okupacji niemieckiej, kiedy tylko naziści w kinach polskich teatrów wyświetlano filmy propagandowe.

READ  Bogaty program Seminarium Sędziowskiego FEI i zajęć mistrzowskich Evy Müller na Mistrzostwach Polski Juniorów 2023

„To naprawdę zabawne, że Minister ds. Niesprawiedliwości oskarżył mnie o bycie nazistą, a następnie na niedawnej konferencji prasowej porównał mój film do stalinowskiej propagandy, więc najwyraźniej jestem jednocześnie Hitlerem i Stalinem” – Hollande powiedział. Do Reporter z Hollywood. Reżyserka określa te twierdzenia jako absurdalne, wskazując na niektóre ze swoich najsłynniejszych filmów, w tym ten nominowany do Oscara. Europa, Europa (1990) i w ciemności (2011), obie historie o cierpieniach Żydów podczas Holokaustu i historia z 2019 roku Pan Jones, opowiadający o wywołanym przez Stalina głodzie na Ukrainie w latach trzydziestych XX wieku, zwanym lokalnie Głodem. Prowadzi postępowanie sądowe wobec Ziobry o zniesławienie.

Jednak polski rząd, który przygotowuje się do reelekcji 15 października, podwaja wysiłki Zielona granica Ataki. W czwartek minister spraw wewnętrznych Bobosi pojawił się wraz z rzeczniczką Krajowej Straży Granicznej, nazywając holenderski film „ohydną kpiną”, a wydarzenia na Zielonej Granicy określił jako „skrajnie niesprawiedliwe, nieautoryzowane i szkodliwe dla funkcjonariuszy i żołnierzy SG”. [and] „Wszyscy, którzy bronią polskiej granicy, narażają swoje zdrowie i życie”.

Minister spraw wewnętrznych wydał ostrzeżenie, które zostanie uruchomione przed wszystkimi kontrolami Zielona granica w Polsce. Bobozi powiedział, że wideo skonfrontuje to, co nazwał „kłamstwami i wypaczeniami” filmu Hollanda.

Hollande określił reakcję polskiego rządu jako „typowo orwellowską, wypaczają znaczenie słów. Atakują, podczas gdy mówią, że są atakowani. To oni są sprawcami, którzy podają się za ofiary. Szkoda, że ​​to wcale nie jest zaskakujące. „

Hollande twierdzi, że oprócz tego, co nazywa „falą nienawiści” wobec jej filmu, nadeszła „fala solidarności” ze strony wielu osób w Polsce i międzynarodowej społeczności filmowej, które udzieliły jej wsparcia i sprzeciwiły się atakom rządu. Organizacje, w tym Europejska Akademia Filmowa, European Screen Directors i Stowarzyszenie Kobiet w Filmie Polskim, napisały publiczne listy poparcia dla 74-letniej reżyserki.

READ  Adesanya ma moc gwiazdy, ale fani się martwią

Oczy wszystkich będą teraz zwrócone na poniedziałkową konferencję prasową w Warszawie, podczas której Polska oficjalnie zaprezentuje film, który wysuwa jako czołowy międzynarodowy pretendent do Oscarów 2024. W typowym roku Zielona granica — cieszący się międzynarodowym uznaniem film legendarnego polskiego reżysera, dwukrotnie nominowanego do Oscara — znajdzie się w gronie faworytów. Polska Komisja Oscarów jest oficjalnie niezależna od rządu. Zielona granica Film powstał w koprodukcji międzynarodowej bez wsparcia polskiego rządu. Film sprzedał się szeroko, ale nie ma jeszcze umowy dystrybucyjnej w Ameryce Północnej ani na innych terytoriach anglojęzycznych.