Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski minister spraw zagranicznych rozmawia o Ukrainie z premierem Wietnamu i ministrem spraw zagranicznych

Polski minister spraw zagranicznych rozmawia o Ukrainie z premierem Wietnamu i ministrem spraw zagranicznych

Dwustronna współpraca gospodarcza oraz rosyjska agresja na Ukrainę były tematami rozmów Zbigniewa Rau, premiera Wietnamu Pham Minh Chinha i szefa MSZ Bui Thanh Son. Politycy spotkali się w czwartek w Hanoi.

Szef polskiej dyplomacji przebywa od środy z oficjalną wizytą w Wietnamie w ramach szerszej podróży do Azji.

Szef polskiego MSZ potwierdził, że Warszawa chce zintensyfikować współpracę gospodarczą z Wietnamem. Zaznaczył, że jest to jeden z najdynamiczniej rozwijających się krajów i ważny partner Polski w Azji Południowo-Wschodniej.

Rozmowy z premierem Wietnamu i moim odpowiednikiem obejmowały tematy przede wszystkim natury gospodarczej. Wietnam jest naszym czwartym partnerem handlowym w Azji. „To prężnie rozwijająca się gospodarka, która wyszła z pandemii ze wzrostem około 9 proc., więc jest bardzo atrakcyjnym partnerem gospodarczym” – powiedział minister w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

„Jesteśmy tu od dawna, szczególnie w branży farmaceutycznej, której inwestycje staramy się zwiększać. Nasi gospodarze są zainteresowani praktycznie każdym obszarem współpracy, więc każdy departament wietnamskiego rządu jest tym zainteresowany lub jest już w to zaangażowany” – powiedział szef polskiego MSZ.

Stwierdził, że Wietnamczycy są głównie zainteresowani inwestowaniem w nowe technologie, zwłaszcza finansowe, medyczne, inteligentne miasta i zielone technologie.

Podkreślił, że oba kraje są również zainteresowane ułatwieniem pracy wietnamskich specjalistów w Polsce; W tym kontekście mówił o ważnej roli diaspory wietnamskiej w naszym kraju. Wskazał na stopień ich zainteresowania ciągłym podnoszeniem kwalifikacji.

Minister poinformował, że polskie linie lotnicze LOT są teraz zainteresowane wprowadzeniem regularnych połączeń nie tylko z Polski do Hanoi, ale także do innych wietnamskich miast, a także przewozów towarowych.

READ  Robert Kubica zachowuje rolę Alfa Romeo w 2022 roku, ORLEN przedłuża umowę o tytuł

Rao zaznaczył, że strona wietnamska przypomniała również o niesłabnącym zainteresowaniu wietnamskiej młodzieży studiami w Polsce. Dodał, określając stosunki polsko-wietnamskie jako „wieloaspektowe i wszechstronne”.

Minister zaznaczył, że podczas rozmów poruszono także kwestię wojny na Ukrainie. Zwrócił uwagę, że perspektywa realizacji rosyjskiej agresji na ten kraj jest inna w Wietnamie niż w Polsce.

Tutaj myślimy o tym w kategoriach doświadczeń wojny wietnamskiej, która trwała 10 lat i negocjacji, które doprowadziły do ​​Porozumień Paryskich kończących tę trwającą 6 lat wojnę. Dlatego spodziewane są tutaj negocjacje ukraińsko-rosyjskie.

Polski szef MSZ zaznaczył, że nie musi to oznaczać, że wietnamski punkt widzenia jest prorosyjski. Powiedział, że szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba odwiedzi Wietnam w przyszłym miesiącu.

Rao dodał: „Stanowisko strony wietnamskiej jest bardzo wyważone i otwarte na wszelkie argumenty”.

Po spotkaniu ministrowie wzięli udział w podpisaniu umowy o współpracy pomiędzy Akademią Dyplomatyczną Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP a Akademią Dyplomatyczną Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wietnamu.

W piątek szef polskiej dyplomacji spotka się z przedstawicielami polsko-wietnamskiej grupy przyjaźni parlamentarnej w Zgromadzeniu Narodowym – jednoizbowym parlamencie Wietnamu.

źródło: