Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski Bank Millennium chce zawrzeć 1000 kwartalnych rozliczeń kredytów walutowych przez Reuters

Polski Bank Millennium chce zawrzeć 1000 kwartalnych rozliczeń kredytów walutowych przez Reuters

(Akta wyjaśniające nazwisko dyrektora generalnego w paragrafach 2 i 10)

Napisała: Marta Maciaj

GDAŃSK (Reuters) – Prezes Polskiego Banku Millennium Joaw Bras Jorge powiedział w piątek, że bank zamierza co trzy miesiące zawierać 1000 rozliczeń z klientami w sprawie kredytów we franku szwajcarskim.

„Zamierzamy osiągnąć 1000 rozliczeń (…) Naszą energię i skupienie w tym roku skupiamy na tym, aby osiągnąć jak największą liczbę rozliczeń z kredytobiorcami” – powiedział Jorge na konferencji prasowej po wynikach banku za trzeci kwartał.

Setki tysięcy Polaków zaciągnęło w polskich bankach kredyty hipoteczne w walutach obcych, zwłaszcza we franku szwajcarskim, ze względu na niskie stopy procentowe. Teraz spłacają te kwoty w znacznie większych niż oczekiwano ratach, po umocnieniu się franka szwajcarskiego wobec złotego i podwyżce stóp procentowych w Szwajcarii.

Fernando Picho, dyrektor finansowy Millennium Banku, oświadczył także na konferencji prasowej, że bank nie będzie podawać żadnych szacunków dotyczących wpływu na koszty przedłużenia wakacji kredytowych dla kredytobiorców, gdyż kryteria kwalifikowania się do programu nie są jeszcze jasne .

W ubiegłym roku polski rząd wprowadził tzw. wakacje kredytowe, aby pomóc kredytobiorcom poradzić sobie z wysokimi stopami procentowymi w Polsce. Program umożliwił posiadaczom kredytów hipotecznych odroczenie do ośmiu spłat kredytów w latach 2022 i 2023, a planuje się jego przedłużenie w przyszłym roku.

„Wpływ zależy od poziomu stóp procentowych, które będą stosowane podczas wdrażania tej ustawy (…) Nie podajemy żadnych szacunków, ponieważ nadal istnieją elementy, które z naszego punktu widzenia nie są jasne, jeśli chodzi o kryteria kwalifikacyjne na te wakacje kredytowe” – powiedział Beccio.

Dodał, że koszt ryzyka ponoszonego przez bank będzie rósł.

„Spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach koszt ryzyka będzie wyższy i będzie na bardziej (normalnym) poziomie, co dla nas oznacza bliżej 50 punktów bazowych. Nie stanie się to od razu, w czwartym kwartale, ale powinniśmy osiągnąć poziom w przyszłym roku” – powiedział dyrektor finansowy.

READ  Wyjątkowa wycieczka, która przybliża chrześcijanom tysiącletnią żydowską historię Polski

Millennium Bank, w którym portugalska spółka Millennium BCP posiada większościowy pakiet akcji, poinformował, że nie zaproponuje dywidendy za 2023 rok.

„(…) Bank będzie miał mądrość, aby kontynuować wzmacnianie swojej struktury kapitałowej i nie wkraczać zbyt wcześnie w fazę wypłaty dywidendy” – powiedział Jorge.

Bank Millennium osiągnął w trzecim kwartale zysk netto na poziomie 103 mln zł (24,40 mln dolarów), odrabiając stratę w wysokości 1 mld zł za rok poprzedni.

Pobierz aplikację

Dołącz do milionów ludzi, którzy są na bieżąco z światowymi rynkami finansowymi dzięki Investing.com.

Pobierz teraz

(1 dolar = 4,2214 złotego)

(Ta historia została przepisana, aby poprawić nazwisko dyrektora generalnego w akapitach 2 i 10)