Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tinubu przyjmuje kanclerza Niemiec Schulza w Aso Rock

Tinubu przyjmuje kanclerza Niemiec Schulza w Aso Rock

Prezydent Bola Tinubu przyjął w niedzielne popołudnie kanclerza Niemiec Olafa Scholza w willi prezydenckiej Aso Rock w Abudży.

Scholz, który przybył na dziedziniec willi o 15:40 (czasu lokalnego), odwiedza Nigerię po raz pierwszy od objęcia urzędu w grudniu 2021 r.

Udaje się również z dwudniową wizytą roboczą, podczas której w poniedziałek 30 października ma spotkać się z liderami biznesu w Lagos.

Obydwaj przywódcy spotkali się na 18. szczycie G20 w Indiach, gdzie niemiecki sternik powiedział Tinubu: „Doceniamy wprowadzone przez Państwa reformy przyjazne dla biznesu. Miło mi poinformować Państwa o moim zainteresowaniu Pańską październikową wizytą w Nigerii, która umożliwi abyśmy kontynuowali te inicjatywy.”

Jest drugim europejskim przywódcą, który odwiedził ten kraj Afryki Zachodniej od rozpoczęcia wojny rosyjsko-ukraińskiej w lutym 2022 r.

7 września 2022 r. Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się w siedzibie prezydenta z byłym prezydentem Muhammadu Buharim, gdzie wyraził wolę swojego kraju zwiększenia importu energii z Nigerii.

Konflikt rosyjsko-ukraiński ożywił zainteresowanie Europy afrykańskim rynkiem energii, ponieważ kraje UE poszukują alternatyw dla objętych sankcjami dostaw z Rosji.

Na około tydzień przed wizytą Schulza unijna komisarz ds. energii w Nigerii Kadri Simson powiedziała, że ​​w najbliższej przyszłości blok wzmacnia swoje stosunki dyplomatyczne z zaufanymi partnerami w zakresie LNG, takimi jak Nigeria, aby umożliwić mu zablokowanie dostaw gazu. Luka na kontynencie, która powstała w wyniku wojny.

W wywiadzie dla Sunday PUNCH opublikowanym 29 października niemiecki przywódca powiedział, że jego kraj ma „ogromne zapotrzebowanie na gaz ziemny i wodór, w przyszłości, aby napędzać swoją gospodarkę i transformację energetyczną. Konkretne ilości powinny zostać uzgodnione w negocjacjach między nigeryjskim gazem producentów i niemieckich handlarzy gazem.” .

Jak twierdzą eksperci branżowi, do niedawna unikano afrykańskich projektów energetycznych ze względu na koszty i obawy związane ze zmianami klimatycznymi.

READ  Bell zatwierdza sprzedaż czterech śmigłowców 407GXi dla Policji - Helicopter Investor

Niedzielne spotkanie stanowi kontynuację ponad sześćdziesięcioletnich stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami, które były kontynuowane poprzez wizyty na wysokim szczeblu począwszy od 1978 r., kiedy były kanclerz Helmut Schmidt odwiedził Nigerię.

W listopadzie 2008 r. niemiecki prezydent Horst Köhler przyjął w Abudży prezydenta Umaru Yar’Aduę.

Była kanclerz Angela Merkel była także pierwszą głową państwa spoza Afryki, która odwiedziła Nigerię po wyborze Goodlucka Jonathana w 2011 r. Wróciła w sierpniu 2018 r., aby spotkać się z jego następcą, prezydentem Buharim.

W 2016 r. wizyta ówczesnego prezydenta Christiana Wolffa w Nigerii doprowadziła do podpisania kilku porozumień w takich obszarach, jak energia, handel i kultura.

Jednak te wizyty nie były jednostronne.

Przywódcy nigeryjscy pojawili się także w Niemczech. W listopadzie 2003 roku europejskiego giganta odwiedził prezydent Olusegun Obasanjo.

Prezydent Jonathan odwiedził także Niemcy z trzydniową wizytą roboczą w kwietniu 2012 r.

Podczas swojej pierwszej podróży do kraju spoza Afryki prezydent Buhari wziął udział w 41. szczycie G7 w Elmau.

W tym okresie oba kraje nawiązały wiele dwustronnych porozumień i współpracy, zwłaszcza w dziedzinie energii i energii elektrycznej. Najbardziej godna uwagi jest umowa z 2019 r., którą prezydent Buhari podpisał z niemiecką firmą energetyczną Siemens, na mocy której do 2025 r. wygeneruje co najmniej 25 000 megawatów energii elektrycznej dla nigeryjskiej sieci elektroenergetycznej.

Nigeria skorzystała także z doświadczenia Niemiec w dziedzinie energii odnawialnej, zwłaszcza energii słonecznej i wiatrowej, korzystając z transferu technologii i budowania potencjału.

Według bazy danych ONZ COMTRADE dotyczącej handlu międzynarodowego w 2022 r. Nigeria wyeksportowała do Niemiec ropę naftową o wartości 1,9 miliarda euro. Niemcy wyeksportowały także do Nigerii towary o wartości 1,1 miliarda euro, przy czym największy import stanowiły maszyny i komponenty elektroniczne.

W poniedziałek Schulz ma ogłosić otwarcie nigeryjsko-niemieckiej konferencji biznesowej zorganizowanej przez nigeryjsko-niemiecką Izbę Handlową w Lagos.

READ  Polski kandydat do RPP Letwinyuk mówi, że poprze niewielką podwyżkę stóp