Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska zmieni ustawę o ustalaniu cen energii elektrycznej, aby mieć wpływ na GoO i wirtualne cPPA

Polska zmieni ustawę o ustalaniu cen energii elektrycznej, aby mieć wpływ na GoO i wirtualne cPPA

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało nowelizację projektu będącego obecnie w Sejmie, w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, który jest obecnie w Sejmie. Ustawa o nadzwyczajnych środkach kontroli cen energii elektrycznej i wsparcia niektórych odbiorców w 2023 r. (ustawa o cenach energii elektrycznej) modyfikuje sposób naliczania bonifikat dla środków opartych na wpływach ze sprzedaży instrumentów finansowych i gwarancji rozliczeń. w tym wirtualne CPBA. (Aby zapoznać się z poprzednim artykułem Law-Now na temat tego projektu, zobacz ten link: CMS | Prawo-teraz | Polska Energia elektryczna proponuje nowe regulacje na liniach bezpośrednich, daje szanse inwestorom)

Zgodnie z projektowanymi przepisami rabat na rzecz funduszu płacony przez wytwórców energii elektrycznej, o których mowa w art. 21 ustawy o cenach energii elektrycznej, będzie stanowił sumę dodatniej różnicy między ilością a wagą ilościową sprzedanej energii elektrycznej. Średnia cena rynkowa sprzedanej energii elektrycznej oraz średni przedział cenowy ważony wolumenem energii elektrycznej oraz przychody ze sprzedaży gwarancji produkcji, przychody z umów związanych ze sprzedażą energii elektrycznej, w tym instrumentów finansowych oraz inne przychody Dodatkowe rozliczenia pieniężne w zależności od wartości lub ilości sprzedanej energii elektrycznej.

Wytwórcy są zobowiązani do zapłaty 97% przychodu, niezależnie od tego, czy średnia ważona wolumenem cena rynkowa energii elektrycznej sprzedanej w danym dniu jest powyżej, czy poniżej średniego ważonego wolumenu przedziału cen energii elektrycznej sprzedanej w danym dniu. Sprzedaż gwarancji pochodzenia, instrumentów finansowych oraz dodatkowych rozwiązań gotówkowych opartych na wartości lub wolumenie sprzedanej energii elektrycznej do finansowania.

Proponowana nowelizacja nie zmienia definicji ceny rynkowej, zgodnie z którą cena rynkowa sprzedawanej energii elektrycznej obejmuje rozwiązania związane z gwarancjami pochodzenia, instrumentami finansowymi oraz innymi dodatkowymi rozwiązaniami związanymi ze sprzedażą energii elektrycznej.

W efekcie przychody ze sprzedaży gwarancji produkcji, instrumentów finansowych oraz dodatkowych rozwiązań w zależności od wartości lub wolumenu sprzedanej energii elektrycznej mogą być w niektórych przypadkach liczone podwójnie. Rozliczenia to średnia cena rynkowa sprzedanej energii elektrycznej (która obejmuje już gwarancje pochodzenia i instrumenty finansowe) oraz średnia ważona cena krańcowa ilości sprzedanej energii elektrycznej, a następnie ponownie suma wpływów z tytułu powstania, instrumentów finansowych lub dodatkowej sprzedaży .

READ  Nowy zarząd gry o Polskę

Projekt został skierowany do Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych do pierwszego czytania. Proponowany termin wejścia w życie tych zmian to pierwszy dzień miesiąca, w którym opublikowano projekt.