Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Sędzia finałowy Ligi Mistrzów objęty dochodzeniem UEFA w sprawie rzekomych powiązań z liderem skrajnej prawicy w Polsce

Sędzia finałowy Ligi Mistrzów objęty dochodzeniem UEFA w sprawie rzekomych powiązań z liderem skrajnej prawicy w Polsce

GENEWA (AP) – grupa antyrasistowska wezwała w czwartek najwyższego sędziego piłkarskiego do zdystansowania się od skrajnie prawicowego polityka w Polsce, a UEFA powiedziała, że ​​chce „pilnej jasności” na dziewięć dni przed finałem Ligi Mistrzów.

„Kolejne ogłoszenie zostanie wydane (w piątek) po przejrzeniu wszystkich dowodów” – powiedziała UEFA.

Szymon Marciniak został w zeszłym tygodniu wybrany przez UEFA na sędziego największego meczu klubowej piłki nożnej, który odbędzie się 10 czerwca pomiędzy Manchesterem City a Interem Mediolan. W tym sezonie prowadził także finał Mistrzostw Świata FIFA Argentyna-Francja.

The – powiedziała grupa Nigdy Więcej w Warszawie Marciniak był podobno promowany i brał udział w wydarzeniu niedawno zorganizowanym przez skrajnie prawicowego lidera Polski Sławomira Mentzena.

„Jesteśmy zszokowani i przerażeni publicznym związkiem Marciniaka z Mentzenem i jego toksyczną skrajnie prawicową polityką” – powiedział w oświadczeniu współzałożyciel Never Again, Raffael Pankowski. „Jest to niezgodne z podstawowymi wartościami fair play, takimi jak równość i szacunek.”

Mentzen był liderem populistycznej partii Confederakja (Konfederacja), którą oskarżano o propagowanie poglądów antysemickich, seksistowskich i homofobicznych.

Marciniak i Mentzen wystąpili jako główni mówcy podczas wydarzenia zapowiadanego jako konferencja biznesowa dla przedsiębiorców w poniedziałek w Katowicach w Polsce. Mentzen promował zaangażowanie sędziów na swoich kanałach w mediach społecznościowych.

UEFA powiedziała w oświadczeniu: „Cała społeczność piłkarska brzydzi się„ wartościami ”promowanymi przez daną grupę i traktuje te zarzuty bardzo poważnie”.

Pankowski powiedział, że Marciniak „nie został wezwany do przyznania się do winy”. Jeśli tego nie zrobi, uważamy, że UEFA i FIFA powinny ponieść konsekwencje.

Po powtórzeniu wydał oświadczenie Cytowano, że Marciniak wygłaszał je po polsku, w którym sędzia powiedział, że zawsze dystansował się od rasizmu, bigoterii i nietolerancji. W oświadczeniu nie wspomniano o Mentzen ani jego rzekomych powiązaniach z konferencją.

42-letni Marciniak sędziował mistrzostwa świata w 2022 i 2018 roku oraz mistrzostwa Europy w 2016 roku. Opuścił Euro 2020, gdy dochodził do siebie po dolegliwościach sercowych po zarażeniu się COVID-19.

READ  Polska morska energetyka wiatrowa spodziewa się ogromnego wzrostu, ponieważ Siemens Gamesa podpisuje największy projekt w kraju

___

Również w AP Soccer: https://apnews.com/hub/soccer i https://twitter.com/AP_Sports