Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska zlikwiduje Izbę Wymiaru Sprawiedliwości, aby sprostać postulatom UE

WARSZAWA, 7 sierpnia (Reuters) – Polska usunie system dyscyplinarny dla sędziów orzekany przez Sąd Najwyższy Unii Europejskiej jako łamiący prawo UE – powiedział lider rządzącej partii PIS. Kary wobec kraju.

Polska czeka 16 sierpnia rozwiązanie izby regulowanej przez Komisję Europejską, która według UE jest wykorzystywana do wywierania nacisku na sędziów lub do sprawowania politycznej kontroli nad orzecznictwem.

„Rozwiążemy izbę w jej obecnym kształcie, aby treść kontrowersji zniknęła” – powiedział w wywiadzie Jarosław Kaczyński, lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i wicepremier. Sobota z państwową agencją informacyjną PAP.

PiS starł się z UE na wielu frontach, w tym wolności mediów i praw imigrantów, kobiet i homoseksualistów w Polsce.

Niektórzy eksperci prawni twierdzą, że rozwiązanie izby porządkowej byłoby kosmetyczną zmianą, która nie wystarczyłaby do zadowolenia Sądu Najwyższego UE.

„Rozwiązanie pokoju zamówień nie rozwiąże problemu przeszłych, nielegalnych decyzji i sankcji przyjętych przez tę organizację” – powiedział Laurent Bech, profesor prawa europejskiego na University of Middlesex w Londynie.

„Jeśli chcą przestrzegać prawa UE, jest to bardzo łatwe.

Stan asynchroniczny

Choć trybunał był nominalnie niezawisły, większość jego sędziów została nominowana przez PiS, a część z nich zastąpiła kandydatów wybranych przez opozycję, ale jego nominację odrzucił sojusznik partii Andrzej Duda.

Kierowana przez PiS koalicja rządząca jest podzielona co do tego, czy należy stanowczo obstawać przy reformach prawnych, czy iść na kompromis w sprawie barier finansowych, aby uniknąć ryzyka.

Bezkompromisowe stanowisko zajęli członkowie koalicyjnej koalicji niższej, Zjednoczonej Polski, kierowanej przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, projektanta reform.

W opublikowanym w piątek wywiadzie Geopro powiedział, że istnieją „granice kompromisu”, gdy zapytano go, czy Polska pozostanie w Sojuszu Zjednoczonej Polski, jeśli zaakceptuje orzeczenie Sądu Najwyższego UE. Czytaj więcej

READ  Polska zdobyła pierwszy tytuł powiatowy od 2014 roku | Wiadomości, sport, praca

Kaczyński powiedział, że reforma sądownictwa, w tym propozycja zmiany sali porządkowej, była już planowana, ale odrzucił orzeczenie Sądu Najwyższego UE.

„Nie popieram tego rodzaju orzeczeń rozszerzających jurysdykcję sądów UE z naruszeniem umów” – powiedział Kachinsky, dodając, że rząd przedstawi swoje pierwsze propozycje reformy pokoju we wrześniu.

Rzecznicy PiS nie od razu odpowiadali na pytania o szczegóły planowanych reform.

Prezes Sądu Najwyższego sparaliżował w czwartek częściowo izbę dyscyplinarną i powiedział, że żadne nowe sprawy nie będą ważne do czasu wprowadzenia zmian legislacyjnych lub ostatecznego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE). Czytaj więcej

Raport Alicii Ptak Montaż Alana Charlischa i Davida Holmesa

Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.