Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wysyła wojska do Turcji w celu wsparcia misji NATO

20 kwietnia (UPI) – Polska wysłała we wtorek wojska do Turcji, aby wspierać interesy NATO w regionie, zgodnie z zapowiedziami koalicji i polskiego rządu.

Do NATO Informacja prasowaW tym rozmieszczeniu weźmie udział do 80 żołnierzy, patrolujących wschodnią część Morza Śródziemnego i Morze Czarne, z polskimi samolotami M28 „Bryza” i zespołami marynarki NATO w regionie.

„Polscy żołnierze są tam, gdzie sojusz potrzebuje jedności” – napisał we wtorek minister obrony Mariusz Biask.

„Wykonują zadania o innym charakterze, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo, a także zmieniając swoją wiedzę i umiejętności. Przystąpienie do misji NATO w Turcji to kolejny wyraz tego, że Polska aktywnie realizuje sojusze i działa na rzecz bezpieczeństwa globalnego” – powiedział Błaszczak. .

W 2015 roku sojusznicy NATO zgodzili się na pakiet Zaprojektowane działania gwarancyjne Według NATO kraj ten pomoże Turcji w reagowaniu na „niestabilne środowisko bezpieczeństwa”.

Środki te obejmują zwiększoną obecność samolotów z powietrznymi systemami ostrzegania i kontroli w regionie oraz zwiększoną liczbę operacji morskich we wschodniej części Morza Śródziemnego, operacje wywiadowcze i obserwacyjne oraz wymianę informacji.

W październiku 2020 r. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził, że sojusz będzie wspierał interesy bezpieczeństwa Turcji, w tym walkę z terroryzmem i dodatkowe konflikty o prawa do minerałów na Morzu Śródziemnym między byłymi republikami radzieckimi Armenii i Azerbejdżanu.

NATO ogłosiło w grudniu, że Turcja poprowadzi swoją wspólną grupę zadaniową najwyższego stopnia gotowości składającą się z 20,6 tys. Żołnierzy w 2021 r., Przejmując ją od Polski na początku tego roku.

„Rozmieszczenie Polski we wsparciu Turcji świadczy o jedności NATO w działaniu. Te patrole morskie pomogą zwiększyć świadomość koalicji ekologicznej w regionie i wzmocnią nasze wspólne bezpieczeństwo” – powiedziała rzeczniczka NATO Ona Lungesku.