Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Posłowie z Polski i Litwy z wizytą w Mariupolu

Posłowie z Polski i Litwy z wizytą w Mariupolu

Parlamentarzyści polscy i litewscy, którzy przybyli do obwodu donieckiego 21 kwietnia, potwierdzili swoje poparcie dla Ukrainy.

Powiedzieli to podczas spotkania z ukraińskimi parlamentarzystami w Mariupolu w środę, według służby prasowej Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej.

W szczególności wicemarszałek Polski Sezm Makorsatta Kozievska i wicemarszałek Litwy Seymour Paulius Southarkos odwiedzili region Doniecka. W spotkaniu uczestniczyli: pierwszy wicemarszałek Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stephensk, Wiceminister Obrony Ukrainy Ołeksandr Polczuk, szef rządu Donieckiego Pawło Kyrylenko oraz przedstawiciele Dowództwa Połączonych Sił Zbrojnych.

Kozhevsky zaznaczył, że decyzja o wizycie na Ukrainie zapadła, gdy tylko do Polski zaczęły docierać niebezpieczne wieści o pogarszającej się sytuacji w Donbasie.

„Wypełniamy Trójkąt Lubelski (Ukraina, Polska i Litwa) praktyczną treścią… tak, stoimy razem, bo jak głosi stare powiedzenie, przyjaciel w potrzebie jest naprawdę przyjacielem. Ukraina to nie tylko bliski sąsiad i partner gospodarczy, ale też przyjaciel. Ważna jest solidarność z Ukrainą i jej wsparcie – powiedział.

Z kolei Southarkos wyraził solidarność z Ukrainą i swoimi polskimi odpowiednikami. „Będziemy nadal wspierać Ukrainę, wspierać sankcje i kontynuować naszą pracę na rzecz pomocy Ukrainie” – powiedział.

Na koniec Stephens podziękował wiceprzewodniczącym parlamentów Polski i Litwy za solidarność z Ukrainą w obliczu rosyjskiej okupacji. „Ukraina zawsze wiedziała, że ​​Polska i Litwa są naszymi zaufanymi sojusznikami i mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem zapobiegniemy rosyjskiej agresji zbrojnej” – powiedział.

Stephensk powiedział, że krymska strona zostanie dziś otwarta i wezwał przedstawicieli społeczności międzynarodowej do przyłączenia się do niej.

Według UkraineForm europejscy urzędnicy odbędą 21 kwietnia wizytę w obwodzie donieckim, aby osobiście przyjrzeć się i ocenić sytuację we wschodniej Ukrainie, a także utrzymać współpracę w zakresie bezpieczeństwa między parlamentem a kontr-rosyjską agresją.

Rosyjskie siły zbrojne rozmieszczają ostatnio wojska na północy, wschodzie i południu w pobliżu ukraińskiej granicy państwowej i na okupowanym Krymie. Ponadto wzrosła liczba naruszeń zawieszenia broni przez ugrupowania zbrojne Federacji Rosyjskiej we wschodniej Ukrainie; Wśród żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy są ofiary. Jednocześnie Federacja Rosyjska prowadzi kampanię usprawiedliwiającą swoją agresję na Ukrainę.

READ  Polka Karina Kubin siedzi ładnie, gdy rozpoczyna się wyścig Dream Cup

Trójkąt Lubelski to trójstronna relacja między Ukrainą, Litwą i Polską, utworzona w lipcu 2020 roku przez ministrów spraw zagranicznych tych krajów. Celem tego formatu jest wsparcie integracji Ukrainy z Unią Europejską.

ish