Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Posłowie z Polski i Litwy z wizytą w Mariupolu

Parlamentarzyści polscy i litewscy, którzy przybyli do obwodu donieckiego 21 kwietnia, potwierdzili swoje poparcie dla Ukrainy.

Powiedzieli to podczas spotkania z ukraińskimi parlamentarzystami w Mariupolu w środę, według służby prasowej Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej.

W szczególności wicemarszałek Polski Sezm Makorsatta Kozievska i wicemarszałek Litwy Seymour Paulius Southarkos odwiedzili region Doniecka. W spotkaniu uczestniczyli: pierwszy wicemarszałek Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stephensk, Wiceminister Obrony Ukrainy Ołeksandr Polczuk, szef rządu Donieckiego Pawło Kyrylenko oraz przedstawiciele Dowództwa Połączonych Sił Zbrojnych.

Kozhevsky zaznaczył, że decyzja o wizycie na Ukrainie zapadła, gdy tylko do Polski zaczęły docierać niebezpieczne wieści o pogarszającej się sytuacji w Donbasie.

„Wypełniamy Trójkąt Lubelski (Ukraina, Polska i Litwa) praktyczną treścią… tak, stoimy razem, bo jak głosi stare powiedzenie, przyjaciel w potrzebie jest naprawdę przyjacielem. Ukraina to nie tylko bliski sąsiad i partner gospodarczy, ale też przyjaciel. Ważna jest solidarność z Ukrainą i jej wsparcie – powiedział.

Z kolei Southarkos wyraził solidarność z Ukrainą i swoimi polskimi odpowiednikami. „Będziemy nadal wspierać Ukrainę, wspierać sankcje i kontynuować naszą pracę na rzecz pomocy Ukrainie” – powiedział.





Na koniec Stephens podziękował wiceprzewodniczącym parlamentów Polski i Litwy za solidarność z Ukrainą w obliczu rosyjskiej okupacji. „Ukraina zawsze wiedziała, że ​​Polska i Litwa są naszymi zaufanymi sojusznikami i mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem zapobiegniemy rosyjskiej agresji zbrojnej” – powiedział.

Stephensk powiedział, że krymska strona zostanie dziś otwarta i wezwał przedstawicieli społeczności międzynarodowej do przyłączenia się do niej.

Według UkraineForm europejscy urzędnicy odbędą 21 kwietnia wizytę w obwodzie donieckim, aby osobiście przyjrzeć się i ocenić sytuację we wschodniej Ukrainie, a także utrzymać współpracę w zakresie bezpieczeństwa między parlamentem a kontr-rosyjską agresją.

Rosyjskie siły zbrojne rozmieszczają ostatnio wojska na północy, wschodzie i południu w pobliżu ukraińskiej granicy państwowej i na okupowanym Krymie. Ponadto wzrosła liczba naruszeń zawieszenia broni przez ugrupowania zbrojne Federacji Rosyjskiej we wschodniej Ukrainie; Wśród żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy są ofiary. Jednocześnie Federacja Rosyjska prowadzi kampanię usprawiedliwiającą swoją agresję na Ukrainę.

READ  Podoba nam się ten fundamentalny zwrot z trendów kapitałowych w Aseco Poland (GPW:ACP).

Trójkąt Lubelski to trójstronna relacja między Ukrainą, Litwą i Polską, utworzona w lipcu 2020 roku przez ministrów spraw zagranicznych tych krajów. Celem tego formatu jest wsparcie integracji Ukrainy z Unią Europejską.

ish