Polska wygrywa sztafetę mieszaną w rekordzie olimpijskim

Szokujące zwycięstwo na imprezie otwierającej, ponieważ Stany Zjednoczone musiały zająć trzecie miejsce z Wielką Brytanią na szóstym miejscu drugiego dnia programu lekkoatletycznego w Tokio

Polska wygrała pierwszy olimpijski wyścig mieszany 4x400m w sobotę (31 lipca) w Tokio z wyraźnym zwycięstwem 3:09.87.

O dziwo, mimo sławy w długiej sztafecie, Polki nigdy nie zdobyły medalu olimpijskiego, a mężczyźni odnieśli tylko jedno zwycięstwo – ponownie srebro w 1964 roku!

Carol Jalewski i Kazetan Dujowski — w tym roku zajęli 31 i 60 miejsce na 400 m, ale obaj odrzucili swoje szanse z najsłynniejszą mistrzynią Europy Justiną Sweety-Ersetik i Natalią Cusmarek.

To, czy wydarzenie kwalifikuje się do miejsca olimpijskiego, które bardzo rzadko jest konkurencyjne, jest dyskusyjne i zaplanowane, mówi, że nie wszyscy wierzą w jego przyszłość. Plany są takie, że niektóre zespoły mogły być silne, a bieg mężczyzn na 400 m w niedzielny poranek nie pomoże. Na przykład amerykański zespół Allison Felix, Eating Mu lub Sidney McLahlin i Michael Norman i Randolph Rose lub Roy Benjamin z pewnością wygraliby z ogromną przewagą.

Ostatecznie Polska wygrała zaskakująco dobrze około trzech metrów od Dominikany i USA.

Srebrni medaliści ustanowili rekord kraju 3:10,21, a Holendrzy zajęli czwarte miejsce 3:10,36.

Holendrzy sprowadzili Femke Bols i zaryzykowali, brał już udział w biegach na 400 m przez płotki, ale wyraźnie uważał, że może to wpłynąć na ich szanse medalowe. Mam nadzieję, że halowy mistrz Europy nie zapłaci ceny w półfinale swoimi nadchodzącymi przeszkodami.

Belgia ustanowiła rekord kraju 3:11,51 na piątym miejscu, pokonując w finale Wielką Brytanię 3:12,07.

Wcześniej Wielka Brytania zdobyła złote medale w dwóch nowych sztafetach mieszanych – 4x200m w triathlonie i na basenie.

Ponieważ mistrzyni kraju Jodi Williams nie została wybrana do gry, Wielka Brytania przeniosła swój skład z rozgrywek, zastępując Lee Thompsona i Nicole Eargin, a Nicholasa Bakera zastąpił Joey’a Clarka. Były o 0,12 wolniejsze od brytyjskiego rekordu ustanowionego w upale.

READ  Polska najwięcej nadwyżek zboża kupuje od rolników - pierwsze wieści

Jak powstała rasa

Lets doprowadziło Holendrów do 44,8 za Bonavasia Limerva, a następnie Trevor Stewart ze Stanów Zjednoczonych (44.9) i Jalewski 45,1. Przy 46,2 Baker był oficjalnie dziewiąty.

Dominikana awansowała o dwa stopnie, dzięki 48,7 Marlidi Paulino, jednej drugiej przewadze nad Polską (Coxsmerek 49,9) i Stanami Zjednoczonymi (Kendall Ellis 50,2). Szóste miejsce w Wielkiej Brytanii dzięki 50,6 Irgin, jednak weszła prosto do wody i zaczęła bardzo szybko nadrabiać utraconą ziemię.

Czwórka czwórki odpadła z ćwierćfinału, gdy Polak prowadził z czwartego na pierwsze miejsce z 49,74 stopą (2:25,29), a za nim Republika Dominikany (2:25,31), Polska (2:25,49 po Sweety-Erzetic 50,47) i Stany Zjednoczone (po 50.59 Kyle’a Whitney’a) 2:25.79) jak następuje. Diamond przesunął Wielką Brytanię na piąte miejsce, ale mimo kolejnego świetnego etapu 50,36, byli o dwie sekundy przewagi.

Wielka Brytania powiedziała: „Myślę, że możemy być z siebie dumni – zajęliśmy szóste miejsce na igrzyskach olimpijskich i pierwszą sztafetę mieszaną, więc zrobiliśmy trochę historii i myślę, że to ustawia drużynę mężczyzn. Teraz weekend jest dla kobiet przekaźniki.”

W ostatnim etapie Dassinski, który wyglądał jak 400. sprinter w 60. rankingu świata, obiecał niesamowite 44,48. Vernon jechał w podobnym czasie do bieguna Norwood – z 44,43, ale Amerykanie zajechali dalej niż na trzecie miejsce.

Belg Kevin Borlee pobiegł w finale 44.21 – najszybszy tego dnia – wyprzedzając wciąż szanowanego 44.79 z Salmers.

Salmers powiedział: „To zdecydowanie największy wyścig, jaki kiedykolwiek miałem, a bieganie z nimi do ostatniego etapu igrzysk olimpijskich było wspaniałym przeżyciem – to zdecydowanie ten, który zawsze będę pamiętał”.

Jamajka i Irlandia przeszły wir zmian, zajmując odpowiednio siódme i ósme miejsce z czasem 3:14,95 i 3:15,04, po czym zostały wyeliminowane wraz z dyskwalifikacją i dołączyły do ​​dziewiątej drużyny, gdzie po drodze zdyskwalifikowało się wielu graczy i oni sami.