Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska weszła na dno w stosunkach z Ukrainą, twierdzi FM – The First News

Polska weszła na dno w stosunkach z Ukrainą, twierdzi FM – The First News

„Obecnie w stosunkach między Polską a Ukrainą wchodzimy w okres pogorszenia, a moja nieobecność jest tego po części przejawem” – powiedział Rao.
Derek Delmanovich/PAB

„Pogorszenie” stosunków między Polską a Ukrainą spowodowało, że polski minister spraw zagranicznych zapowiedział, że nie weźmie udziału w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Kijowie.

Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkali się w poniedziałek w Kijowie, aby omówić wsparcie dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją oraz 10-punktową formułę pokojową zaproponowaną przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Przedstawicielem Polski na spotkaniu jest wiceminister spraw zagranicznych Wojciech Kerwel.

Zapytany w poniedziałek przez prywatnego nadawcę Polsad News, dlaczego nie uczestniczy w rozmowach w Kijowie, minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau odpowiedział: „To rzeczywiście ważne spotkanie”, ale „z wielu powodów powinien być w Warszawie”. w tym ze względów zdrowotnych.”

Jednak, dodał Rao, „wynika to przede wszystkim z okresów wzlotów i upadków pomiędzy różnymi krajami, zarówno pod względem politycznym, jak i dwustronnym”.

„Obecnie w stosunkach między Polską a Ukrainą wchodzimy w okres pogorszenia i moja nieobecność jest tego po części przejawem” – powiedział.

Polsat News zapytał Rao, czy nie był obecny na spotkaniu w Kijowie w odpowiedzi na uwagi prezydenta Zełenskiego na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, że niektóre kraje UE są zjednoczone, a jednocześnie pośrednio wspierają Rosję.

„Nie nazwałbym tego zemstą, ale w stosunkach między narodami ważne są trzy wymiary” – odpowiedział Rao, wyjaśniając, że ma na myśli wspólne interesy, aktualne interesy narodowe, obecnie rozbieżne i wspólne wsparcie.

Stosunki polsko-ukraińskie stały się napięte, gdy w połowie września zdecydowała się utrzymać embargo na niektóre ukraińskie produkty rolne w związku z obawami, że polskie rolnictwo może ucierpieć na skutek importu od wschodnich sąsiadów.

Posunięcie to rozgniewało Ukrainę, która złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Podczas swojego przemówienia przed ONZ prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wskazał, że Polska i kilka krajów UE wspierają Rosję w wysiłkach na rzecz ochrony własnych rynków. Wywołało to ostrą reakcję Polski, która wezwała ambasadora Ukrainy przy MSZ RP i premiera Mateusza Morawieckiego, który przestrzegł Zełenskiego, aby „nie obrażał narodu polskiego”.

READ  Mundial 2022: polska gwiazda podejmuje drastyczne kroki, by zabezpieczyć koszulkę Lionela Messiego