Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska odnowi kontakty z Węgrami – EURACTIV.com

Polska odnowi kontakty z Węgrami – EURACTIV.com

Premier Mateusz Morawiecki powiedział prorządowej gazecie, że Polska chce współpracować z Węgrami na różnych polach politycznych po krótkotrwałym rozłamie spowodowanym różnicami w sprawie wojny na Ukrainie. Tygodnik Sieci.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie Morawiecki został zapytany o rozłam w grupie wyszehradzkiej w sprawie odmiennej polityki wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podczas gdy Polska, Czechy i Słowacja są zdeterminowane wspierać Ukrainę za wszelką cenę, Budapeszt niechętnie rezygnuje ze współpracy gospodarczej z Moskwą, w tym ostrych sankcji wobec Rosji.

„Chcemy współpracować w tej formie, z szacunku dla naszych ukraińskich kolegów” – powiedział premier. zdeklarowany. Przyznając, że między członkami grupy pojawiła się wojownicza postawa, zapewnił, że „wszystkie pozostałe kwestie, w których okazywaliśmy solidarność i wsparcie (dla siebie), ponownie nas zwiążą”.

Polska, która kiedyś stała przy Węgrach, potrzebuje ponownie sojuszników, w tym zdobycia swojej części pieniędzy z funduszu naprawczego.

Warszawa, podobnie jak Budapeszt, nie otrzyma wsparcia finansowego UE pomimo porozumienia z administracją UE w maju, ponieważ Bruksela nie spełniła wcześniej uzgodnionych w kraju kamieni milowych reform.

READ  Obywatele Rosji mogą ubiegać się o wizy imigracyjne do USA w Polsce - Ambasada USA w Moskwie