Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska twierdzi, że nie jest zaproszona na forum bezpieczeństwa Ukrainy – EURACTIV.com

Polska twierdzi, że nie jest zaproszona na forum bezpieczeństwa Ukrainy – EURACTIV.com

Według ministra własności państwowej Jacka Sasina Ukraina wykluczyła w zeszłym tygodniu Polskę z grona zaproszonych na Międzynarodowe Forum Przemysłu Obronnego, ale Kijów twierdzi, że tak nie jest.

Przemawiając na forum, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział utworzenie sojuszu producentów broni i sprzętu wojskowego w celu „wspólnego budowania z Ukrainą arsenału wolnego świata”.

„Polskie Siły Zbrojne (PGZ) nie zostały zaproszone” – powiedział Sassin prywatnie Radia ZETDodał, że w wydarzeniu nie uczestniczyły żadne polskie firmy, dodając, że „ostatnio widzieliśmy nieprzyjazne gesty ze strony Ukrainy”.

Zapytany, dlaczego Polska nie została zaproszona do Rady Bezpieczeństwa, Ambasador Ukrainy Wasyl Swirich zaprzeczył wypowiedzi Sasina i stwierdził, że Polska powinna znaleźć się wśród pierwszych krajów zaproszonych na to wydarzenie, które odpowiedzą na to pytanie.

„Zaprosiliśmy wszystkich naszych sojuszników, w tym agencje obrony. Polska była jednym z pierwszych krajów, które otrzymały to zaproszenie, dlatego czekaliśmy, aż polska strona weźmie w nim udział” – powiedział.

Sasin wyraził obawę, że obecne zachowanie Ukrainy wynika z jej interesów politycznych i przekonania, że ​​podczas kampanii wyborczej w Polsce lepiej jest stanąć po stronie Niemiec i unikać zbytniego zbliżenia się z polską partią rządzącą.

Choć konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zawsze opowiadał się za Ukrainą i zrobił już wiele dla Ukraińców, Kijówowi lepiej będzie poczekać na zmianę władzy, zdaniem Sasina, który wierzy w taką strategię. Nie przyniesie korzyści Ukrainie w przyszłości.

Przeczytaj także: Berlin patrzy na rozszerzenie UE w 2030 r., ale Polska pozostaje przeszkodą

Stosunki Ukrainy z Polską, przez długi czas uważaną przez Kijów za głównego sojusznika w UE, nagle się ochłodziły po tym, jak UE zdecydowała się nie przedłużać embarga na ukraińskie produkty rolno-spożywcze, lecz Polska nie zgodziła się na jego zniesienie.

READ  Globalne ocieplenie pokryje połowę potrzeb cieplnych Polski

Czytaj więcej: Polsko-ukraińska „wojna zbożowa” niebezpiecznie się nasila

(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z EURACTIV