Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska upamiętnia katastrofę smoleńską z 2010 roku

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu ku czci ofiar tragedii, a lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosław Kaczyski wystąpi przed Pałacem Prezydenckim o godz. 21:00 CEST.

W tym roku obchody zostały przeniesione z 10 kwietnia, przypadającego w okresie Wielkanocy, na 16 kwietnia.

O godzinie 8.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w intencji ofiar została odprawiona Msza św.

Uczestnicy porannej konferencji przeszli do Pałacu Prezydenckiego na warszawskim Krakowskim Przedmieściu, gdzie został odczytany apel pamiątkowy i złożono kwiaty.

Nabożeństwo żałobne rozpoczęło się o godzinie 9.00 hymnem narodowym. Wzięli w nim udział przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, a także przedstawiciele rządu i politycy, w tym szef partii rządzącej Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i inni.

Przed Pałacem Prezydenckim, otoczonym polskimi flagami i półkrzyżem ze zniczy ustawionym wzdłuż chodnika, umieszczono zdjęcie pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich. Po nabożeństwie żałobnym odbyła się modlitwa.

Przez cały dzień przed Pałacem Prezydenckim odbywają się pokazy filmowe i występy muzyczne.

Procesja Pamięci

O godzinie 19.00 w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbędzie się nabożeństwo żałobne w intencji ofiar z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Po mszy odbędzie się procesja upamiętniająca z katedry do Pałacu Prezydenckiego.

O godzinie 21:00 w Pałacu Prezydenckim wystąpi prezes BIS Jarosław Kaczyński.

Polska pamięta 96 dusz

Trzynaście lat temu, 10 kwietnia, samolot polskiego prezydenta Tu-154M rozbił się pod Smoleńskiem w Rosji. W katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie na pokładzie, w tym prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona i kilku wysokich rangą urzędników państwowych. Łącznie zginęło 96 osób. Polska delegacja jechała na obchody 70. rocznicy masakry w Katyniu, gdzie wojska rosyjskie dokonały egzekucji polskich oficerów wojskowych podczas II wojny światowej.

READ  Polska odbiera dwa statki LNG z Korei Południowej

Wypadek pod Smoleńskiem – kolosalna tragedia z czysto ludzkiego punktu widzenia – kosztował Polskę w ciągu kilku sekund kilku wysokich urzędników różnych szczebli.

Ambasador RP przy ONZ wzywa Rosję do zwrotu wraku samolotu smoleńskiego

Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel RP przy ONZ, wezwał Rosję do powrotu do Rady Bezpieczeństwa…

Zobacz więcej

Niekończące się zapytania

Tego samego dnia prokurator Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie rozpoczął śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej. Własne śledztwo rozpoczęła też Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych powołana przez MON.

Godzinę po katastrofie ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powołał specjalną komisję do zbadania przyczyn katastrofy. Komitetowi przewodniczył ówczesny premier Rosji Władimir Putin. Miedwiediew zapewnił w rozmowie telefonicznej polskiego premiera Donalda Tuska, że ​​śledztwo będą prowadzone wspólnie przez polskich i rosyjskich śledczych. Obie strony zgodziły się, że zgodnie z polskim prawem prezydencki samolot będzie traktowany jako samolot cywilny, nawet jeśli będzie miał status wojskowy. Decyzja o zakwalifikowaniu samolotu jako cywilnego miała decydujący wpływ na śledztwo, pozwalając Rosji na przejęcie pełnej kontroli.

Spowodowało to szereg komplikacji, takich jak brak odzyskania wraku i uszkodzenie zapisów w czarnych skrzynkach samolotu Dupolew.

„Dzielimy się naszym smutkiem z narodem polskim” w rocznicę tragedii smoleńskiej: Zełenski

W poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski upamiętnił ofiary katastrofy smoleńskiej, którą ówczesny prezydent Polski Leg…

Zobacz więcej

Spekulacje

Po tragedii społeczeństwo oczekiwało jasnej informacji o wypadku i jego przyczynach. Zamiast tego wiele niepotwierdzonych teorii było spekulacjami, a wpisy szybko się pojawiały.

Śledztwo zostało przekazane stronie rosyjskiej w dniu katastrofy, co wywołało spekulacje, że być może premier Tusk i prezydent Rosji Władimir Putin nie chcieli, aby „prawda” wyszła na jaw. Strona polska nie była w stanie zdobyć kluczowych dokumentów lub podsycała dalsze spekulacje na temat katastrofy lotniczej.

READ  Delegaci Miast Siostrzanych Tylera dołączają do grilla, tańca w dyplomacji obywatelskiej w Polsce

Odpowiedzialna jest Rosja

Sejm RP 14 grudnia 2022 roku podjął uchwałę o uznaniu Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. W poprawce PiS do uchwały czytamy: „Bezpośrednio odpowiada Federacja Rosyjska […] W kwietniu 2010 r. Lot Polskich Sił Powietrznych (lot 101) rozbił się w Smoleńsku (Rosja), zabijając 96 osób, w tym prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, przedstawicieli polskiego rządu, wyższych dowódców wojskowych Polski i NATO oraz członków. sejm polski”.

Źródło: