Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przyjaźń Chiny-Polska doprowadzi do współpracy europejsko-chińskiej

Przyjaźń Chiny-Polska doprowadzi do współpracy europejsko-chińskiej

III sesja plenarna Chińsko-Polskiej Rady Współpracy. [Photo/fmprc.gov.cn]

Radca stanu i minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział w piątek, że Chiny są gotowe do współpracy z Polską na rzecz rozwoju tradycyjnej przyjaźni, wzmocnienia wzajemnego zaufania oraz pogłębienia wymiany i współpracy w celu dalszego promowania zdrowego i zrównoważonego rozwoju stosunków dwustronnych.

Wang wygłosił uwagi podczas trzeciego pełnego posiedzenia Chińsko-Polskiej Rady Współpracy z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau.

Wang powiedział, że Chiny podkreślają swoje relacje z Polską i są gotowe do realizacji ważnego konsensusu osiągniętego przez obu przywódców.

Wang wezwał oba kraje do wzmocnienia współpracy w różnych dziedzinach, w tym w ekonomii i handlu, nauce i technologii oraz ochronie środowiska; Wznawianie transakcji pracowniczych w uporządkowany sposób i rozszerzanie wzajemnych inwestycji w celu dalszego powiększania wspólnych interesów.

Chiny mają nadzieję, że Polska może zapewnić uczciwe, otwarte i bezstronne środowisko inwestycyjne i biznesowe dla chińskich firm, powiedział Wang.

Chiny wspierają firmy z obu krajów w dyskusji nad stworzeniem dwukierunkowego systemu magazynowego, logistycznego i dystrybucyjnego na rynki europejskie i chińskie z polskim centrum dystrybucyjnym – dodał Wang.

Rao powiedział, że Polska przestrzega polityki wobec Chin i zachęca chińskie firmy do inwestowania w Polsce.

Polska popiera zacieśnianie współpracy UE-Chiny oraz zacieśnianie współpracy między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej i jest gotowa stać się bramą do współpracy UE-Chiny – powiedział.

Wymienili też poglądy na temat Ukrainy. Wang powiedział, że stanowisko Chin polega na promowaniu rozmów pokojowych. Dodał ponadto, że wysiłki USA mające na celu wykorzystanie tej kwestii do gloryfikowania i atakowania Chin powinny być bronione i odrzucane.

Rao powtórzył potrzebę ochrony suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i powiedział, że Polska jest gotowa współpracować ze wszystkimi stronami w przezwyciężeniu kryzysu energetycznego i żywnościowego spowodowanego konfliktem.

READ  Ponad 800 zabytków odkrytych przez Lidar w polskim lesie!