Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ponad 800 zabytków odkrytych przez Lidar w polskim lesie!

Ponad 800 zabytków odkrytych przez Lidar w polskim lesie!

Puszcza Białowieska w Polsce, jeden z ostatnich dziewiczych lasów w Europie, jest przedmiotem nowego, fascynującego badania LiDAR (Light Detection and Ranging). Uzyskała ogromną i niewiarygodną gamę ukrytych skarbów od czasów prehistorycznych po II wojnę światową, w tym 577 starożytnych kurhanów, 246 miejsc do wypalania węgla drzewnego, 54 smoły, 19 starożytnych pól uprawnych, 51 półdołków i 17 blanków. Cmentarze.

Część kopców datuje się na okres wczesnego średniowiecza, ale większość datuje się na okres rzymski tj. II-V wiek n.e. W sumie ponad 800 starożytnych zabytków pełni różne funkcje – wyjaśnił zespół naukowców i archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wysińskiego (IA UKSW) w Warszawie.

Dla tego projektu prof. Zakończyli długi, 5-letni projekt badawczy polskiej części Puszczy Białowieskiej, graniczącej z Białorusią – donosi PAPKA. Badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki.

Puszcza Białowieska w Polsce (Kropla pensa / Adobe Stock)

LiDAR i określenie aktywności skoczni

„Dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod badawczych, w połączeniu z szeregiem analiz naturalistycznych, mimo początkowego pesymizmu osiągnęliśmy ekscytujące wyniki” – powiedziała PAP koordynatorka projektu, dr Joanna Wawrjenik z IA UKSW. „Zgodnie z obecną teorią bezpieczeństwa używaliśmy głównie testów nieinwazyjnych, a informacje wyjściowe dostarczaliśmy z lotniczego skanowania laserowego” – dodał.

Lotniczy skaning laserowy to wysoce wydajna nieinwazyjna metoda badawcza, która pozwala na widok z góry na krajobraz, wygodnie omijając konieczność prowadzenia wykopalisk archeologicznych. Gęste lasy i nierówny teren nie stanowią bariery i pozwalają zobaczyć i zidentyfikować wszelkiego rodzaju konstrukcje – zarówno naturalne, jak i stworzone przez człowieka (na przykład kurhany i kopce).

Przeznaczenie prastarych kurhanów w Puszczy Polskiej nie jest pewne, ale uważa się, że są to kurhany. W tym miejscu wydajność LiDAR wyznacza granicę. Wykorzystano więc kwerendy archiwalne, badania geofizyczne, metody wiertnicze i badawcze.

Średniowieczne kopce zawierały szkielety i miejsca kremacji, ale nie było żadnych szczątków ludzkich z czasów starożytnych. Tradycyjny Codzienny i mógł być rytualny .

Niektóre prastare struktury wykryte za pomocą lidara w Puszczy Białowieskiej (M. Szupski, M. Jakubczak)

Niektóre starożytne struktury można zobaczyć za pomocą LiDAR Puszcza Białowieska w Polsce (M. Szupski, M. Jakubczak)

Kariera w czasie

W czasach prehistorycznych ludzie żyli w lasach na niskich wzniesieniach z dostępem do rzeki lub strumienia, które były długoletnimi osadami. Dowodem zamieszkiwania są dwa obiekty, z których pierwszy znajduje się w Rezerwacie Ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego, a drugi w Nadleśnictwie Vilsi Jar.

READ  Zalewski wzywa Polskę, Mourinho nalega na uderzenie

Nie pełniły one roli obronnej ani nie pełniły funkcji fortyfikacji, ale mogły odgrywać jakąś rolę ceremonialną. Tylko wykopaliska archeologiczne mogą dostarczyć wglądu w to, czym mogło być to rytualne naczynie.

Pierwsza zbadana konstrukcja miała średnicę 36 metrów (118,1 stopy) i małą tamę o szerokości 3 metrów (9,8 stopy). W tym miejscu znaleziono wczesno- i późnosłowiańska ceramikę wraz ze starożytnymi zabytkami krzemiennymi. Druga konstrukcja miała mniej niż połowę średnicy pierwszej – 17 metrów (55,77 ft). Tutaj istnieją dowody na to, że stanowisko było używane w dwóch różnych okresach – pierwszym prehistorycznym (IV-III wpne), a drugim VII. Cz-10Cz wiek AD

W drugiej budowli, wraz z nią, na brzegu znaleziono niewielki chodnik, płytką jamę i ślady kołka. W pobliżu znaleziono fragment podwórka i kości lekko spalonych zwierząt. Miał statek z okresu rzymskiego, chociaż nie ma innych dowodów okupacji z okresu rzymskiego.

Planowane są kolejne publikacje, które opiszą wyniki tych ekscytujących badań archeologicznych, a przy ponad 800 odkrytych reliktach, do odkrycia jest znacznie więcej!

Zdjęcie u góry: Tumuli w Veszary, starożytne miejsce pochówku w Polsce (zdjęcie reprezentatywne). Artur Henrich / Adobe Stock

By Sahir Pandey