Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska twierdzi, że Stany Zjednoczone są „otwarte” na rozmieszczenie większej ilości broni jądrowej na swojej ziemi

Polska twierdzi, że Stany Zjednoczone są „otwarte” na rozmieszczenie większej ilości broni jądrowej na swojej ziemi

Lider polskiej partii rządzącej powiedział w niedzielę, że jest „otwarty” na posiadanie broni jądrowej w Polsce i z zadowoleniem przyjąłby 50-procentowy wzrost liczby żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Europie.

Warszawa wezwała do zdecydowanych działań przeciwko Moskwie w związku z konfliktem na Ukrainie.

Jeśli Polska zdecyduje się przyjąć odpowiedzialność za dostarczanie amerykańskiej broni jądrowej, będzie to znaczące przedłużenie nowej zimnej wojny z Rosją.

Putin może uznać ten ruch za prowokacyjny.

Polski wicepremier Jaroslav Kaczyński, nakręcony w zeszłym miesiącu, powiedział, że Stany Zjednoczone są „otwarte” na pomysł rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej w jego kraju.

Kaczyński wezwał Waszyngton do wysłania kolejnych dziesiątek tysięcy żołnierzy amerykańskich do Europy, aby wysłać wiadomość o sile do Moskwy.  Na zdjęciu żołnierze zwerbowani do 82. lotnictwa przewożą sprzęt wojskowy podczas marcowego ćwiczenia w polskiej Vola Korsenica.

Kaczyński wezwał Waszyngton do wysłania kolejnych dziesiątek tysięcy żołnierzy amerykańskich do Europy, aby wysłać wiadomość o sile do Moskwy. Na zdjęciu żołnierze zwerbowani do 82. lotnictwa przewożą sprzęt wojskowy podczas marcowego ćwiczenia w polskiej Vola Korsenica.

Taktyczne bomby atomowe wystrzeliwane przez Siły Powietrzne USA są umieszczane w dwóch miejscach we Włoszech, po jednym w Belgii, Niemczech, Holandii i Turcji.  Zdjęcie: Dwa orły uderzeniowe F-15E przechwytują B-52H Stratoford w Polsce z 336. Eskadry Myśliwskiej w bazie sił powietrznych Seymour Johnson w Północnej Karolinie.

Taktyczne bomby atomowe wystrzeliwane przez Siły Powietrzne USA są umieszczane w dwóch miejscach we Włoszech, po jednym w Belgii, Niemczech, Holandii i Turcji. Zdjęcie: Dwa orły uderzeniowe F-15E przechwytują B-52H Stratoford w Polsce z 336. Eskadry Myśliwskiej w bazie sił powietrznych Seymour Johnson w Północnej Karolinie.

Inwazja, którą rosyjski prezydent Władimir Putin nazwał „specjalną operacją wojskową” mającą na celu zmilitaryzowanie jego sąsiada, wywołała obawy o bezpieczeństwo w państwach na wschód od NATO.

Koalicja odpowiedziała, ogłaszając w zeszłym miesiącu cztery wielonarodowe grupy wojenne w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji, zwiększając swoją obecność w regionie.

„Polska będzie szczęśliwa, jeśli Amerykanie w przyszłości zwiększą swoją obecność w Europie z obecnych 100 tys. żołnierzy do 150 tys. żołnierzy w miarę wzrostu agresji Rosji” – powiedział 72-letni Jarosław Kaczyński niemieckiej gazecie Welt am Sonntag.

Jeśli Amerykanie poproszą nas o składowanie amerykańskiej broni jądrowej w Polsce, będziemy na to gotowi. To znacznie zwiększy barierę wobec Moskwy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński od dawna wzywał do wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, ale Stany Zjednoczone nie wierzą, że jest to realistyczna opcja.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński od dawna wzywał do wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, ale Stany Zjednoczone nie wierzą, że jest to realistyczna opcja.

„75 000 z tych żołnierzy miało stacjonować na Wschodzie; To znaczy na granicy z Rosją; 50 tysięcy żołnierzy w krajach bałtyckich iw Polsce – powiedział w wywiadzie, który został również zamieszczony na stronie internetowej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

„To wyśle ​​jasny sygnał do Moskwy: przywództwo NATO jest teraz na wschodzie” – powiedział.

„Polska chce widzieć duże„ operacyjne dowództwo NATO w Polsce, z bronią nuklearną lub bez niej” – powiedział Kaczyński.

Kaczyński powiedział, że choć Polska nie sprzeciwia się posiadaniu broni jądrowej w kraju, to obecnie nie jest to rozważane.

W Europie było około 80 000 żołnierzy amerykańskich, zanim wojska rosyjskie wkroczyły na Ukrainę.

Kaczyński wezwał Niemcy i Francję do „bycia silnym zwolennikiem Moskwy”.

„Jestem bardzo niezadowolony z postępowania rządu niemieckiego. Polska nie była zadowolona z roli Niemiec w Europie. Niemcy mogą dostarczyć więcej broni. Niemcy mogą wypowiedzieć się za embargiem na ropę w UE. Niemiecki rząd nie chce widzieć tego, co Rosja robi od lat pod przywództwem Putina, a efekty widzimy dzisiaj.

Niemcy są silnie uzależnione od dostaw ropy naftowej, z której jedna trzecia pochodzi.

Warszawa wezwała do zdecydowanych działań przeciwko Moskwie w związku z konfliktem na Ukrainie.  Powyżej dym unosi się z płonącego zbiornika paliwa po ataku rakietowym w Odessie

Warszawa wezwała do zdecydowanych działań przeciwko Moskwie w związku z konfliktem na Ukrainie. Powyżej dym unosi się z płonącego zbiornika paliwa po ataku rakietowym w Odessie

Inwazja na Ukrainę, którą rosyjski prezydent Władimir Putin nazwał „specjalną operacją wojskową” mającą na celu zmilitaryzowanie sąsiadów, wywołała obawy o bezpieczeństwo we wschodnich państwach NATO.

Inwazja na Ukrainę, którą rosyjski prezydent Władimir Putin nazwał „specjalną operacją wojskową” mającą na celu zmilitaryzowanie sąsiadów, wywołała obawy o bezpieczeństwo we wschodnich państwach NATO.

„Nie możemy na stałe wspierać wypłaty miliardów tak dużemu mocarstwu jak Rosja” – powiedział Kaczyński. „Jest to nie do przyjęcia z politycznego i moralnego punktu widzenia. To musi się skończyć i Niemcy muszą wreszcie zająć w tej sprawie jasne stanowisko”.

Pozostałe cztery kraje w Europie mają już na swojej ziemi amerykańską broń jądrową.

Taktyczne bomby atomowe wystrzeliwane przez Siły Powietrzne USA są umieszczane w dwóch miejscach we Włoszech, po jednym w Belgii, Niemczech, Holandii i Turcji.

Grecja dostarczała amerykańską broń jądrową do 2001 r., a Stany Zjednoczone dostarczała samoloty o napędzie atomowym od 1949 r., pomimo wycofania amerykańskiej broni jądrowej w 2006 r.

Bomby są przechowywane w skarbcach i mogą być używane pod ochroną i przez Narodowe Siły Powietrzne. Wielka Brytania i Francja również mają broń jądrową.

Pozostałe siedem krajów europejskich, Czechy, Dania, Grecja, Węgry, Norwegia, Polska i Rumunia, należą do krajów, które mogą zapewnić wsparcie w ramach konwencjonalnej taktyki powietrznej (SNOWCAT) i wsparcia z powietrza.