Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska spełnia postulaty UE, likwiduje pokój dla porządku – Organizacja na rzecz Pokoju Światowego

Polska ogłasza rozwiązanie bardzo krytycznego pokoju nakazowego, aby zakończyć spory z UE Jaroslav Kaczyński, lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PIS), zadeklarował: „Rozwiążemy obecny porządek porządkowy, aby zniknęła treść kontrowersji”.

Polska reformuje swój wymiar sprawiedliwości od 2015 roku. Polska wprowadziła system dyscyplinarny w 2017 r., a w grudniu 2019 r. nazwała go „prawem kagańcowym”. Doprowadziło to do walk w dużych miastach Polski. Połączenie tych zmian prawnych umożliwiło organizacjom politycznym wpływ na wymiar sprawiedliwości. Podział władzy to podstawa większości demokracji, dlatego sąd dyscyplinarny w Polsce spotyka się z krytyką. Zagraża sektorowi energetycznemu, dając instytucjom politycznym możliwość karania sędziów, którzy wydają wyroki, z którymi nie zgadzają się politycy. Zagraża to praworządności w Polsce. W artykule naukowym Katargina Kazta-Roschinielska i Christian Markevich ostrzegają, że „niszczone są prawa, a przede wszystkim sędziowie, którzy stoją na straży rządów prawa”. Również pod koniec ubiegłego roku list otwarty podpisały 32 organizacje pozarządowe i 22 profesorów.

Unia Europejska krytycznie odnosi się do reform prawnych w Polsce, zwłaszcza do Order Room. Związek kładzie duży nacisk na rządy prawa. Artykuł II traktatu UE stanowi, że prawo związkowe opiera się na rządach prawa i musi być utrzymywane przez państwa członkowskie. Sąd Najwyższy UE orzekł, że Polska łamie prawo unijne z pewną dozą miejsca. Polsce wyznaczono termin 16NS sierpnia br. UE zagroziła nałożeniem grzywien, jeśli do tego czasu nie zastosuje się do orzeczenia sądu. Jest to problem, w którym coraz częściej znajduje się UE, jeśli chodzi o prawo w krajach wschodnich. Węgry są w podobnym konflikcie z UE o praworządność, która narusza prawa człowieka i prawo UE oraz prawo anty-LGBTQ. To oznaka niepokoju, że UE będzie musiała uciekać się do nadmiernych środków, aby umożliwić członkom przestrzeganie prawa europejskiego.

READ  Dziesiątki tysięcy demonstrantów w Polsce przed trudnymi wyborami

Tony Barber, europejski redaktor Financial Times, zwraca uwagę, że UE ma podwójne stanowisko. Państwa zachodnie są bardziej skłonne do wycofania się, jeśli nie przestrzegają prawa UE, niż państwa wschodnie. W wywiadzie udzielonym na początku tego miesiąca minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oskarżył UE o szantażowanie i odwoływanie się do wyjścia Polski z UE. Mimo że dobrze znane rządy prawa były podstawową polityką Unii Europejskiej w momencie jej przystąpienia do polskiego związku zawodowego w 2003 roku, retoryka ta staje się coraz bardziej powszechna w Europie. Przez wielu. Niektórzy twierdzą jednak, że rozwiązanie pokoju nie wystarczy w świetle prawa UE. Laurent Bech, europejski profesor prawa, powiedział Reuterowi: „Musią robić wszystko, co w ich mocy, przez ostatnie pięć lat. Nie ma innego wyjścia”.

Chociaż decyzja Polski w Orderze jest krokiem we właściwym kierunku, UE i Polska wciąż spierają się o inne przepisy. Obrazuje to tendencję członków, zwłaszcza państw wschodnich, do wycofywania się z UE. Jest to szczególnie widoczne, jeśli chodzi o rządy prawa, wolność słowa i prawa LGBTQ. Co więcej, pozorna dwoistość stanowiska UE jest również częścią problemu, zwłaszcza gdy deklaruje się, że Unia opiera się na rządach prawa.