Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska rozmieszcza F-16C/D w celu odparcia rosyjskiego ataku rakietowego

Polska rozmieszcza F-16C/D w celu odparcia rosyjskiego ataku rakietowego

Polski rząd ujawnił niedawno, że myśliwce F-16 zostały rozmieszczone po wtargnięciu rosyjskiej rakiety w polską przestrzeń powietrzną w ramach zakrojonego na szeroką skalę ataku na Ukrainę. Zidentyfikowano Sztab Generalny WP „Niezidentyfikowany obiekt” Później ustalono, że był to rosyjski pocisk manewrujący, który wleciał w polską przestrzeń powietrzną na kilka godzin przed 29 grudnia 2023 r.

Pocisk miał zasięg około 40 km [or 25 miles] W ciągu 3 minut w granicach Polski. – powiedział gen. Wiesław Kukula, szef Sztabu Generalnego WP. „Według wszystkich wskaźników rosyjski pocisk wleciał i opuścił polską przestrzeń powietrzną”.

Polskie i NATO operacje radarowe dokładnie śledziły trajektorię pocisku, co skłoniło patrolujące ten obszar myśliwce F-16 do ponownego rozmieszczenia lub, jak podają niektóre źródła, do ucieczki w reakcji na wtargnięcie.

Zdjęcie: Gerard van der Schaaf / Wikimedia

W komunikacie publicznym opublikowanym w X [previously known as Twitter]Sztab Generalny WP stwierdził, że: „Chcielibyśmy potwierdzić, że w piątek o godzinie 7:12 czasu lokalnego doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej od strony granicy z Ukrainą; obiekt, który zidentyfikowaliśmy jako rosyjski pocisk manewrujący, w ciągu trzech minut opuścił terytorium Polski .

dodali, „Trajektoria rakiety była na bieżąco monitorowana przez polskie i sojusznicze systemy radarowe. Głównym przedmiotem operacji były mechanizmy obrony powietrznej. Dodatkowo patrolujące teren samoloty F-16 skierowano w stronę miejsca, w którym rakieta przekroczyła polską przestrzeń powietrzną.

Poproszono o dalsze potwierdzenie danych z systemu radarowego poprzez rozmieszczenie zasobów i sił Sił Powietrznych, Sił Lądowych i Sił Bezpieczeństwa Terytorialnego w celu śledzenia trajektorii powierzchniowej pocisku, co spowodowało dalszy rozwój Sił Zbrojnych.

F-16 wystrzelił rakietę piątej generacji z ulepszonymi kartami naprowadzania
Źródło zdjęcia: USAF

W celu potwierdzenia informacji radarowych Polska uruchomiła także wspólne siły departamentów naziemnych, powietrznych i obrony terytorialnej, aby prześledzić trajektorię naziemną rakiety. Podniesienie stanu alarmowego w Polsce zbiegło się z tym, co Ukraina określiła jako najważniejszy dzień rosyjskich nalotów od początku konfliktu.

READ  Rozdrobniona opozycja Polski pozwala partii rządzącej na ucieczkę na wolność

Ministerstwo Obrony Ukrainy zarejestrowało 158 rakiet i bezzałogowych statków powietrznych [UAV] Wystrzelenie przeciwko krajowi. Dla kontrastu ukraińska obrona przeciwlotnicza pomyślnie przechwyciła i zestrzeliła 87 rakiet i 27 dronów Shahed.

„Warszawa wzywa”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski wezwało rosyjskie władze w związku z rzekomymi naruszeniami przestrzeni powietrznej. Ministerstwo zwróciło się do Rosji o wyjaśnienia i podkreśliło konieczność natychmiastowego zaprzestania takich działań.

Po rozmowach rosyjski chargé d'affaires w Warszawie Andrzej Ordasz oświadczył, że Polska nie przedstawiła żadnych dowodów na przekroczenie granicy przez rosyjską rakietę.

Dyplomata podzielił się „Rankiem 29 grudnia Polska przekazała mi informację, że obiekt powietrzny przedarł się w jej przestrzeń powietrzną i trafił na rosyjski pocisk kierowany. Nawet na moją prośbę nie przedstawiono żadnych konkretnych dowodów.

Rosja „zadaje śmierć”, wystrzeliwując 8 rakiet kuchennych w kierunku Odessy
Źródło zdjęcia: EurAsian Times

30 grudnia wojsko polskie przeprowadziło także badania naziemne, podczas których doszło do utraty kontaktu radarowego z obiektem. Była to próba utwierdzenia się w przekonaniu, że obiekt nie miał kontaktu z terytorium Polski.

Ministerstwo Obrony Narodowej zweryfikowało wyniki poszukiwań o godzinie 15:00. Podczas poszukiwań nie natrafiono na żaden ślad. Ministerstwo zapewniło, że mieszkańcy Lubelszczyzny w trakcie poszukiwań nie byli narażeni na żadne zagrożenia bezpieczeństwa. Ogłoszono, że nie zaplanowano dalszych działań weryfikacyjnych w terenie.

Minister obrony Polski Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował 29 grudnia, że ​​otrzymał informację o zdarzeniu od prezydenta, premiera i urzędników wojskowych.

Fajny film POV przedstawiający pilota F-16 przelatującego obok lotniskowca
Zrzut ekranu wideo

Kancelaria prezydenta Andreja Duty opublikowała także zdjęcie przedstawiające nadzwyczajne spotkanie polityków z wojskowymi.

Po inwazji Rosji i jej starciach z Ukrainą Polska ogłosiła, że ​​trzy rakiety wleciały w jej przestrzeń powietrzną. W listopadzie 2022 r. rakieta uderzyła w wieś Przewodów w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwóch polskich rolników.

Dalsze dochodzenie ujawniło, że za katastrofą stoi ukraiński rakieta przeciwlotnicza, zagubiona podczas rozmieszczania.

Yankees lądują na Tajwanie, aby zmodernizować 140 lokalnych myśliwców F-16A/B
Źródło zdjęcia: Pixabay

Podczas mniej szkodliwego, ale upokarzającego zdarzenia, które miało miejsce w grudniu tego samego roku, obiekt, który prawdopodobnie był niesprawną rosyjską rakietą manewrującą Kh-55 wystrzeloną z Białorusi, przeleciał 500 km przez terytorium Polski i wleciał do lasu.

READ  Partia rządząca w Polsce przedstawia plan obniżenia wieku emerytalnego

Mimo że polskie systemy obrony powietrznej wykryły obiekt, zlokalizowano go dopiero w kwietniu 2023 roku. Obiekt, prawdopodobnie nieuzbrojony rosyjski pocisk manewrujący Kh-55, został znaleziony przez włóczęgę w pobliżu miasta Bydgoszcz w centralnej Polsce.

Do kolejnego zdarzenia doszło w tym roku, kiedy kolejny niezidentyfikowany obiekt, prawdopodobnie pochodzący z Białorusi, wdarł się w polską przestrzeń powietrzną. Uznano, że obiekt był balonem obserwacyjnym, a kontakt radarowy utracono w pobliżu Rybina w centralnej Polsce.

***

Śledź nas wszędzie i o każdej porze. BulgarianMilitary.com ma responsywny wygląd i możesz otworzyć stronę z dowolnego komputera, urządzenia mobilnego lub przeglądarki internetowej. Aby uzyskać więcej aktualnych wiadomości, śledź nas wiadomości Google, Światło sieciowe, Reddit, LinkedIn, Świergot I Facebook Strony. Nasze standardy: raportowanie i zasady etyczne.