Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Bada e-maile ze zhakowanego konta polskiego urzędnika państwowego

Dwóch posłów opozycji w Polsce twierdzi, że prokuratorzy wszczęli dochodzenie w sprawie niektórych e-maili ze zhakowanej skrzynki pocztowej byłego urzędnika państwowego, aby ustalić, czy doszło do wycieku informacji niejawnych.

WARSZAWA, Polska — Prokuratorzy w Polsce wszczęli dochodzenie w sprawie niektórych e-maili ze zhakowanej skrzynki pocztowej byłego urzędnika państwowego w związku z podejrzeniem wycieku informacji niejawnych, poinformowali w środę posłowie opozycji.

Śledztwo jest powiązane z prywatną skrzynką pocztową doradcy polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, która została zhakowana w 2021 roku. Asystent Michał Dworczyk złożył rezygnację ze stanowiska w ubiegłym roku.

Urzędnicy rządowi obwinili rosyjskich i białoruskich hakerów i poddali w wątpliwość autentyczność ujawnionej korespondencji, która obejmowała wymianę e-maili z Morawieckim i doradcami rządu.

Dwóch posłów opozycji, którzy zawiadomili prokuraturę o przeciekach, zostało poinformowanych w jednym z e-maili o wszczęciu śledztwa. Powiedzieli, że śledztwo dotyczyło komunikacji Dworczyka z jego obrońcą, który przekazał mu informacje o broni, z których część została określona jako „ściśle tajne”. Polska jest członkiem NATO.

Decyzja posłów opozycji z zeszłego tygodnia o wszczęciu dochodzenia przez prokuratorów potwierdziła, że ​​włamanie do skrzynki pocztowej Dvorczyka było większym problemem, a e-maile, które wyciekły, były autentyczne.

„Rząd oficjalnie stwierdził, że sprawa jest konkretna i poważna” – powiedział Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej.

Tomczyk i inny poseł Adam Szlapka powiedzieli, że omawianie poufnych spraw z nieodpowiednio zabezpieczonych prywatnych kont e-mail naraziłoby rząd Morawieckiego i rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość.

READ  Ukraina jest głęboko zaniepokojona atakiem rosyjskich rakiet na bazę wojskową w pobliżu polskiej granicy