Reżyserka Agnieszka Holland zażądała następnie przeprosin od Ministra Sprawiedliwości Porównaj jej najnowszy filmporuszający temat kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, został wykorzystany w propagandzie nazistowskiej.
Hollande powiedziała w środę, że zamierza postawić ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro zarzut zniesławienia, jeśli w ciągu siedmiu dni nie otrzyma przeprosin. Poprosiła go także o przekazanie darowizny w wysokości 50 000 złotych polskich (11 600 dolarów) na rzecz stowarzyszenia pomagającego ocalałym z Holokaustu.
Holenderski film fabularny Zielona granica opowiada o kryzysie migracyjnym, który pojawił się na granicy Polski z Białorusią w ciągu ostatnich dwóch lat. Wymaga życzliwego podejścia do migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki uwikłanych w konfrontację geopolityczną.
Raport krytycznie przygląda się także temu, jak polskie służby bezpieczeństwa odepchnęły migrantów zwabionych na granicę przez Białoruś, sojusznika Rosji.
Ziobro na początku tygodnia skrytykował film, mówiąc: „W III Rzeszy Niemcy kręcili filmy propagandowe przedstawiające Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają za to Agnieszkę Holland.
Swój komentarz przedstawił na platformie społecznościowej X, dawniej Twitterze, w poniedziałek, dzień przed światową premierą filmu na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Hollande wskazała w oświadczeniu, że Ziobro, pełniący funkcję Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, skomentował jej film, nie oglądając go, a według niej jego słowa są równoznaczne z zniesławieniem i określiła je jako „nikczemne”.
„Nie mogę pozostać obojętna na tak szczery i brutalny atak kogoś, kto zajmuje bardzo ważne konstytucyjne stanowisko, jakim jest Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny RP” – napisała w środowym oświadczeniu z Wenecji, opublikowanym w Polsce w czwartek.
Hollande stwierdziła, że porównanie do propagandy nazistowskiej jest obraźliwe ze względu na cierpienia Polski pod okupacją hitlerowską podczas II wojny światowej i biorąc pod uwagę jej własne pochodzenie. Podkreśliła, że jest córką łącznika Powstania Warszawskiego, rewolucji miasta w 1944 r. przeciwko okupacyjnym nazistowskim siłom niemieckim i wnuczką ofiar Holokaustu.
Hollande powiedział: „W naszym kraju, który był świadkiem śmierci, okrucieństwa i cierpienia milionów ludzi podczas II wojny światowej, porównywanie ze sprawcami tych wydarzeń jest niezwykle bolesne i wymaga odpowiedniej reakcji”.
Film Hollande’a przedstawia tragedię migracyjną, która rozegrała się na „zielonej granicy” bagien i lasów pomiędzy Białorusią a Polską. Fabuła ukazuje splatające się losy polskiego działacza, młodego polskiego funkcjonariusza straży granicznej i syryjskiej rodziny.
Reżyserka powiedziała, że jej film ma na celu ukazanie problemu imigracji z różnych perspektyw, w tym „niesamowitych Polaków, którzy pomimo zagrożeń pomagają innym”.
„Nasz film jest próbą oddania głosu tym, którzy głosu nie mają. Problem migracji będzie się pogłębiał i wkrótce dotknie każdego z nas. Tymczasem w Polsce jest on prezentowany jednostronnie, wyłącznie z perspektywy władzy propaganda, która dotyczy tylko jednego – zastraszania.” Nasza społeczność.
Polska przygotowuje się do wyborów 15 października, w których prawicowy rząd będzie zabiegał o bezprecedensową trzecią kadencję. Rządząca Partia Prawo i Sprawiedliwość skupiła się na imigracji i bezpieczeństwie, obiecując zapewnić bezpieczeństwo kraju w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i białoruskich prób zachęcania migrantów do wjazdu do Polski.
Partia rządząca głosowała także za zorganizowaniem obok wyborów referendum, zadając cztery pytania, z których jedno dotyczy wyborców, czy „popierają przyjmowanie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki”.
___
Śledź globalny zasięg migracji AP na https://apnews.com/hub/migration
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Kto gra Sookie w serialu aktorskim „Avatar: Ostatni władca wiatru”?
Kinopolis – Festiwal Filmów Polskich w Dublinie (7-10 grudnia) – Polska w Irlandii
Wstyd: Więzy rodzinne rapu i Cyganów w dramacie Netfliksa – Romea.cz