Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska reżyserka żąda od Ministra Sprawiedliwości przeprosin za porównanie jej filmu do propagandy nazistowskiej

Polska reżyserka żąda od Ministra Sprawiedliwości przeprosin za porównanie jej filmu do propagandy nazistowskiej

Reżyserka Agnieszka Holland zażądała następnie przeprosin od Ministra Sprawiedliwości Porównaj jej najnowszy filmporuszający temat kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, został wykorzystany w propagandzie nazistowskiej.

Hollande powiedziała w środę, że zamierza postawić ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro zarzut zniesławienia, jeśli w ciągu siedmiu dni nie otrzyma przeprosin. Poprosiła go także o przekazanie darowizny w wysokości 50 000 złotych polskich (11 600 dolarów) na rzecz stowarzyszenia pomagającego ocalałym z Holokaustu.

Holenderski film fabularny Zielona granica opowiada o kryzysie migracyjnym, który pojawił się na granicy Polski z Białorusią w ciągu ostatnich dwóch lat. Wymaga życzliwego podejścia do migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki uwikłanych w konfrontację geopolityczną.

Raport krytycznie przygląda się także temu, jak polskie służby bezpieczeństwa odepchnęły migrantów zwabionych na granicę przez Białoruś, sojusznika Rosji.

Ziobro na początku tygodnia skrytykował film, mówiąc: „W III Rzeszy Niemcy kręcili filmy propagandowe przedstawiające Polaków jako bandytów i morderców. Dziś mają za to Agnieszkę Holland.

Swój komentarz przedstawił na platformie społecznościowej X, dawniej Twitterze, w poniedziałek, dzień przed światową premierą filmu na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Hollande wskazała w oświadczeniu, że Ziobro, pełniący funkcję Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, skomentował jej film, nie oglądając go, a według niej jego słowa są równoznaczne z zniesławieniem i określiła je jako „nikczemne”.

„Nie mogę pozostać obojętna na tak szczery i brutalny atak kogoś, kto zajmuje bardzo ważne konstytucyjne stanowisko, jakim jest Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny RP” – napisała w środowym oświadczeniu z Wenecji, opublikowanym w Polsce w czwartek.

Hollande stwierdziła, że ​​porównanie do propagandy nazistowskiej jest obraźliwe ze względu na cierpienia Polski pod okupacją hitlerowską podczas II wojny światowej i biorąc pod uwagę jej własne pochodzenie. Podkreśliła, że ​​jest córką łącznika Powstania Warszawskiego, rewolucji miasta w 1944 r. przeciwko okupacyjnym nazistowskim siłom niemieckim i wnuczką ofiar Holokaustu.

READ  Zgłoszenie filmu dokumentalnego Golden Ray na Festiwal Filmowy w Atlancie | wiadomości lokalne

Hollande powiedział: „W naszym kraju, który był świadkiem śmierci, okrucieństwa i cierpienia milionów ludzi podczas II wojny światowej, porównywanie ze sprawcami tych wydarzeń jest niezwykle bolesne i wymaga odpowiedniej reakcji”.

Film Hollande’a przedstawia tragedię migracyjną, która rozegrała się na „zielonej granicy” bagien i lasów pomiędzy Białorusią a Polską. Fabuła ukazuje splatające się losy polskiego działacza, młodego polskiego funkcjonariusza straży granicznej i syryjskiej rodziny.

Reżyserka powiedziała, że ​​jej film ma na celu ukazanie problemu imigracji z różnych perspektyw, w tym „niesamowitych Polaków, którzy pomimo zagrożeń pomagają innym”.

„Nasz film jest próbą oddania głosu tym, którzy głosu nie mają. Problem migracji będzie się pogłębiał i wkrótce dotknie każdego z nas. Tymczasem w Polsce jest on prezentowany jednostronnie, wyłącznie z perspektywy władzy propaganda, która dotyczy tylko jednego – zastraszania.” Nasza społeczność.

Polska przygotowuje się do wyborów 15 października, w których prawicowy rząd będzie zabiegał o bezprecedensową trzecią kadencję. Rządząca Partia Prawo i Sprawiedliwość skupiła się na imigracji i bezpieczeństwie, obiecując zapewnić bezpieczeństwo kraju w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i białoruskich prób zachęcania migrantów do wjazdu do Polski.

Partia rządząca głosowała także za zorganizowaniem obok wyborów referendum, zadając cztery pytania, z których jedno dotyczy wyborców, czy „popierają przyjmowanie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki”.

___

Śledź globalny zasięg migracji AP na https://apnews.com/hub/migration