Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska: marionetka amerykańskiego imperializmu

Polska: marionetka amerykańskiego imperializmu

Polska była jednym z najgłośniejszych cheerleaderek w promowaniu dążenia NATO do wojny. 23 stycznia polski premier Mateusz Morawiecki przedstawił zamiar wysłania przez Polskę czołgów zakupionych w Niemczech w celu wsparcia Ukrainy przed rosyjską inwazją, za zgodą Niemiec lub bez niej. Pierwotny kontrakt na czołgi Panther 2 przewidywał, że ich reeksport musi zostać zatwierdzony przez Niemcy. Po upadku Związku Radzieckiego i Bloku Socjalistycznego dawne socjalistyczne państwo polskie ponownie zintegrowało się z gospodarką kapitalistyczną i stało się najwierniejszym sojusznikiem Ameryki w Europie Wschodniej.


Po upadku PRL-u w 1989 roku Polska sprzymierzyła się z zachodnim imperializmem, wstępując do NATO w 1999 roku i Unii Europejskiej w 2004 roku. Wysłała 35 000 żołnierzy do wsparcia wojen NATO w Afganistanie i Iraku. Podczas prezydentury Baracka Obamy Stany Zjednoczone wysłały do ​​Polski 4000 żołnierzy w ramach amerykańskiej strategii utrzymania swojej obecności w Europie Wschodniej i powstrzymania rosyjskiej ekspansji w regionie. W 2020 r. Polska wystąpiła z wnioskiem o utworzenie amerykańskiej bazy wojskowej o nazwie „Fort Trump”. Powszechnie postrzegany jako próżny projekt ówczesnego prezydenta USA, nie odniósł sukcesu, ale do Polski wysłano jeszcze 1000 amerykańskich żołnierzy.

Prezydent Polski Andrzej Duda, reakcyjny bigot i szef prawicowo-nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, nawiązał silną więź z Donaldem Trumpem; Trump zasadniczo poparł swoją nieudaną kandydaturę do reelekcji w 2020 roku. Odkąd Polska porzuciła socjalizm, skrajna prawica rozrosła się wykładniczo i jest zaangażowana w potępianie i oczernianie socjalistycznej historii Polski.

Za prezydentury Dudy prawicowa ideologia pogrążyła się w chaosie: w 2022 r. 600 000 polskich obywateli dołączyło do skrajnie prawicowej nacjonalistycznej opozycji. Duda zobowiązał się do walki z „ideologią LGBT”, zakazania aborcji w Polsce i otwartego zakazu wjazdu muzułmańskich uchodźców do kraju. Podczas sprawowania urzędu Trump chwalił rasistowską politykę antyimigracyjną Polski, która była podstawą odmowy przyjęcia muzułmańskich uchodźców, jednocześnie przyjmując ukraińskich i innych białych uchodźców, mówiąc, że ta polityka antyimigracyjna powinna być przyjęta na całym świecie. Cytowano również Trumpa, który powiedział: „Osobiście mam dobre relacje [Duda]’.

Relacje Dudy z obecnym prezydentem USA Joe Bidenem nie są tak przytulne jak z Trumpem, który podczas swojej kampanii wyborczej nazwał polski rząd „dyktaturą”, ale oba kraje zbliżają się do siebie. 15 listopada 2022 r. Polska została trafiona rakietą produkcji rosyjskiej. Podżegająca do wojny prasa imperialistyczna publikowała historie, że Rosja atakuje Polskę, bez żadnych dowodów, tworząc niebezpieczną narrację. Artykuł piąty Konwencji NATO stanowi, że zbrojna napaść na jedno państwo NATO – czyli Polskę – uważana jest za napaść na wszystkie państwa NATO. Chociaż Biden i polski rząd ostatecznie złagodzili napięcia, prezydent Ukrainy Zełenski zaprzeczył, że pocisk wypadł z ukraińskiej obrony powietrznej, co pokazuje, jak NATO jest sprzymierzone z krajami i ich mediami szukającymi każdej okazji do eskalacji konfliktu.

Po wydarzeniu, 21 listopada 2022 r., starszy generał armii amerykańskiej powiedział serwisowi informacyjnemu Polityka Polska stała się naszym najważniejszym partnerem na kontynencie europejskim. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę budżet NATO Polski wzrósł z 2% do 3% PKB i jest obecnie trzecim co do wielkości PKB wydatkowanym na obronę wśród wszystkich krajów NATO.

Polska klasa rządząca jest podzielona w stosunkach z imperialistycznym blokiem Unii Europejskiej, raczej bliżej do USA, a obecność NATO w Polsce zostaje wzmocniona. Polska jest teraz na skrajnie prawicowej ścieżce, która sieje reakcję i separatyzm, bierze na cel grupy mniejszościowe i niszczy dawną świadomość klasową, realizując swój nacjonalistyczny program i stając się marionetką imperializmu Stanów Zjednoczonych. W Polsce wybuchły protesty, wielu protestowało przeciwko represyjnej polityce Dudy.

Maya vot sophaka

Walcz z rasizmem! Walcz z imperializmem! nr 292, luty/marzec 2023 r

READ  Polska wzywa ambasadora Izraela za „fałszywe” komentarze na temat szału zabijania młodzieży