Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Ukraina połączą sieci elektroenergetyczne do końca tego roku: Urzędnik rządowy – English Division

Piotr Nymski Przedstawił plan na konferencji energetycznej w północnym Gdańsku w poniedziałek, jak poinformowała polska stacja radiowa IAR News.

„Połączenie elektroenergetyczne połączy południowo-wschodnie miasto Rzeszów z zachodnim miastem Ukrainy. Chmielnickiego i ma napięcie 400 kV” – powiedział Naimski.

Nimesky jest Komisarzem Rządu RP ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Tymczasem Aleksander Motsyk, doradca ministra energetyki Ukrainy, powiedział, że nowe połączenie umożliwi „eksport i import energii”. Dodał, że jego kraj może wesprzeć Polskę „w dziedzinie atomowej”.

Terminal LNG w Gdańsku

Nymsky powiedział dziennikarzom na dwudniowej konferencji, że pływająca jednostka rekonstrukcji magazynu (FRSG) dla skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Zatoce Kdańskiej w Polsce zostanie wkrótce ukończona.

Dodał, że Polska mogłaby zbudować „nie jeden, ale dwa terminale FRSG na nasze potrzeby”.

Według polskiej agencji PAP obiekt pierwotnie miał być gotowy w 2027 roku.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na LNG z Czech i Słowacji podjęto decyzję o przyspieszeniu jego realizacji. Nimeski Powiedział.

Potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, że nowy gazociąg Polski z Norwegii Rurociąg bałtyckiUruchomiony w październiku, pełną moc 10 mld m sześc. rocznie osiągnie w grudniu.

Te posunięcia pojawiają się, gdy Polska szuka niezależności od rosyjskiego gazu podczas inwazji Kremla na Ukrainę i Moskwę. Żądanie Kraje te płacą za dostawy w rublach.

(po południu / gramy)

Źródło: IAR, PAP, bankier.pl

READ  Bank Centralny podnosi stopy o 50 pb | Pstryknąć