Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – CPI w Polsce rośnie do 4,3% r / rw kwietniu

Polski CPI wzrósł do 4,3% r / rw kwietniu, a roczna stopa inflacji wzrosła do 1,1 pp w porównaniu z poprzednim miesiącem, podał GUS 30 kwietnia.

Gwałtowny wzrost ponownie zaskoczył rynek, spadając o 0,4 pp powyżej konsensusu. Wstępny odczyt za kwiecień sprawia, że ​​ścieżka inflacji w tym roku jeszcze bardziej się urzeczywistnia, chociaż analitycy uważają, że bank centralny utrzyma zbędną politykę do połowy 2022 roku.

Głównym motorem inflacji są szybko rosnące ceny paliw, które wzrosły z niskiego poziomu po zeszłorocznej epidemii spowodowanej wzrostem cen ropy – podał GUS. Ceny paliw wzrosły w kwietniu o 28,1% r / r wobec 7,6% r / rw poprzednim miesiącu.

Ceny żywności wzrosły o 1,2% r / rw kwietniu po wzroście o 0,5% r / rw marcu. Wzrost cen energii spowolnił do 3,9% rok do roku w czwartym miesiącu po wzroście do 4,2% r / rw marcu.

W przeciwieństwie do poprzednich miesięcy, oczekuje się, że główna inflacja spadnie w kwietniu, twierdzą analitycy. Szczegółowe dane o inflacji poznamy w połowie kwietnia.

„Spodziewamy się, że tolerancja banku centralnego CBI wyniesie co najmniej 2,5% ± 1 pp poza pasmem do końca tego roku, a najprawdopodobniej do 2022 r. W maju podstawowy efekt cen paliw może zbliżyć tę wartość do 5% rdr. / y ”- powiedział Erste GUS, biorąc pod uwagę statystyki.

Oczekuje się jednak, że Narodowy Bank Polski utrzyma docelową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,1% do końca kadencji gubernatora Klabińskiego w połowie 2022 roku.

Jednak z biegiem czasu ta polityka znajdzie się pod presją.

Dane pokazują, że ani strefa euro, ani Stany Zjednoczone nie miały trudności z podniesieniem inflacji przed COVID-19. Wysoka inflacja w Polsce utrzymuje się od połowy 2019 r. Bardziej strukturalnie, wyższa inflacja jest wynikiem wzrostu napędzanego przez konsumentów, przy stopniowym spadku prywatnych inwestycji w PKB ”- powiedział ING.

READ  Polski minister finansów Kozkinsky Frank oferuje bankom dodatkową pomoc związaną z korektą zadłużenia

„Pogląd, że NBP może naśladować globalne banki centralne, takie jak Europejski Bank Centralny i Rezerwa Federalna, jest wysoce dyskusyjny” – dodał ING.

W ujęciu miesięcznym CPI wzrósł w kwietniu o 0,7%, o 0,3 punktu procentowego mniej niż w marcu. Pokazał również wskaźnik Flash. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1% m / m, a ceny energii pozostały na niezmienionym poziomie. Cena paliwa 3,6% m / m.