Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Rosja zacieśniają więzi gospodarcze z Egiptem

Polska i Rosja zacieśniają więzi gospodarcze z Egiptem

Strefa Ekonomiczna Kanału Sueskiego w Egipcie (Ezizone) i jej Polacy …

Egipt podpisał umowę o utworzeniu polskiej strefy przemysłowej w strefie ekonomicznej Kanału Sueskiego (strefa SC) i jej polsko-egipskim mieście Ain Sokona, podczas gdy rosyjska strefa przemysłowa jest kontynuowana w Egipcie.

Zarządzany przez Urząd Publiczny Strefy Ekonomicznej Kanału Sueskiego, autonomiczną organizację, SCZone pomoże promować rozwój nowych i istniejących przedsiębiorstw, wspierać inwestorów, poprawiać gospodarkę i tworzyć nowe miejsca pracy.

Ezizone ma na celu wykorzystanie pełnego potencjału Kanału Sueskiego. 8 czerwca porozumienie zostało podpisane w obecności wiceministra spraw zagranicznych Pavesa Zapoyowskiego i innych przedstawicieli polskiego rządu na czele z Janusem Mikołajkiem, szefem organizacji i szefem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Polska strefa ekonomiczna w Egipcie będzie miała rozstaw od 400 tys. do 1 mln mkw. Chce skoncentrować się na przemyśle spożywczym, elektronicznym i motoryzacyjnym w Ain Socana, położonym 120 kilometrów na wschód od Kairu, stolicy Egiptu.

W 2017 r. podpisano Memorandum of Understanding pomiędzy Polską Strefą Ekonomiczną Pomaria a Strefą SC w sprawie utworzenia Polskiej Strefy Przemysłowej nad Kanałem Sueskim.

Około 1 000 000 z 5 250 000 metrów kwadratowych przyznanych ponad 32 rosyjskim firmom zostało ukończonych, a SCZone ogłosiło, że będzie reprezentować 20% rosyjskiej strefy przemysłowej w Egipcie. .

Egipt i Rosja po raz pierwszy podpisały 50-letnią umowę o strefie przemysłowej w 2018 roku. Początkowo oczekiwano, że rosyjska strefa przemysłowa zostanie ukończona do 2020 roku, ale data ta została teraz przesunięta na 2022 rok.

W połowie czerwca SCZone ogłosiło, że pierwotna umowa została zmieniona na wniosek Rosji w celu odzwierciedlenia zmian w handlu międzynarodowym oraz że Egipt dodał dodatkowe zachęty do swoich stref ekonomicznych. Oczekuje się, że zmiany zostaną włączone do umowy, która ma zostać sfinalizowana do końca tego roku.

W przemówieniu w 2019 roku rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew powiedział, że handel rosyjsko-afrykański wzrósł w 2018 roku o 17%, co wówczas nie wystarczało i że „potrzebne są poważniejsze wysiłki”.

READ  Polska: marionetka amerykańskiego imperializmu

Międzynarodowy Fundusz Handlu Islamskiego W styczniu br. zgodził się na nowy plan przekazania Egiptowi 1,1 mld USD w postaci zintegrowanych rozwiązań handlowych.


Polska i Rosja zacieśniają więzi gospodarcze z Egiptem