Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska czeka na szerszy sojusz, który przekaże Ukrainie czołgi Leopard

Polska czeka na szerszy sojusz, który przekaże Ukrainie czołgi Leopard

Polska czeka, aż szeroka koalicja państw przekaże Ukrainie nowoczesną broń ciężką. Warszawa nie chce samodzielnie przekazać Kijowowi kolejnej partii czołgów.

Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem w Warszawie w sobotę, donosi korespondent Ukrinform.

Jak zaznaczył polski premier, on i prezydent Andrzej Duda prowadzą rozmowy w sprawie „stworzenia szerokiej koalicji państw, które przekażą Ukrainie ciężką, nowoczesną broń”.

„W tej chwili mogę powiedzieć tylko tyle. Prezydent też jest w to zamieszany, negocjacje trwają. Rozmawiałem o tym z kanclerzem Niemiec Scholesem kilka tygodni temu w Brukseli. Myślę, że dowiemy się trochę więcej na ten temat. W najbliższych dniach” – podkreślił Morawiecki.

Powiedział też, że Polska nie chce swobodnie przekazywać Ukrainie kolejnej partii swoich czołgów.

– Bez szerokiej koalicji nie chcemy przekazywać tych czołgów – przekonywał polski premier.

Dla przypomnienia, The Wall Street Journal poinformował przedstawicieli polskich urzędników, że Polska rozważa możliwość dostarczenia Ukrainie własnych niemieckich czołgów Panther po otrzymaniu części zamiennych z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.

Siły Zbrojne RP mają na uzbrojeniu ponad 240 czołgów Leopard 2.

Według raportu, Polska zakupiła od Stanów Zjednoczonych 366 czołgów Abrams: 250 nowych i 116 już w służbie. Warszawa otrzymała już w ramach kontraktu 28 nowych czołgów Abrams.

Również Polska podpisała w ubiegłym roku umowę z Koreą Południową na zakup około tysiąca czołgów K2. Na początku grudnia ubiegłego roku do Polski trafiło pierwszych 10 czołgów tego typu.

Po rozpoczęciu przez Rosję zbrojnej agresji na Ukrainę na pełną skalę Warszawa przekazała Kijowowi około 300 czołgów T-72, PT-91.

ol

READ  Partie opozycyjne Polska 2050 i PSL tworzą koalicję przed wyborami