Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prezydent RP przesyła budżet na 2024 rok do oceny Trybunału Konstytucyjnego – Prawnik

Prezydent RP przesyła budżet na 2024 rok do oceny Trybunału Konstytucyjnego – Prawnik

Prezydent Polski Andrzej Duda Wysłano Budżet na 2024 rok do Trybunału Konstytucyjnego w środę w celu sprawdzenia jego zgodności w systemie pokontrolnym Konstytucja Polski. Decyzja została podjęta ze względu na wątpliwości co do prawidłowości trybu uchwalenia, gdyż dwóch posłów nie mogło uczestniczyć w pracach Sejmu nad tymi ustawami.

Wśród parlamentarzystów jest były minister spraw wewnętrznych Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Rządem był Mariusz Kamiński i jeden z jego zastępców Maciej Wójcik. Obaj tam byli Skazany W grudniu 2023 roku zostali skazani na dwa lata więzienia za nadużycie władzy, które doprowadziło do utraty mandatów w parlamencie.

Posłowie zostali skazani w toku śledztwa w sprawie skandalu korupcyjnego, który doprowadził do dymisji wicepremiera Andrzeja Leppera i upadku rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w 2007 roku. Jego podwładni zostali uznani za winnych w 2015 r., ale prezydent Andrzej Duda ułaskawił wszystkich czterech oskarżonych i mianował Kamińskiego na stanowisko ministra.

W 2023 roku Sąd Najwyższy uznał ułaskawienie Dudy z 2015 roku za nieważne, ponieważ zostało udzielone przed ostatecznym wyrokiem Kamińskiego i Wończyka. Sprawa wróciła następnie do sądu niższej instancji, który w grudniu 2023 roku uznał ich za winnych i skazał na dwa lata więzienia. Przedstawiciele byli później Znowu przebaczono Prezydent Andrzej Duda 24 stycznia.

Premier Donald Tusk ustosunkował się do decyzji Dudy odpowiedział Na X (dawniej Twitterze): „Budżet podpisany, to wszystko. Nic innego się nie liczy. Pieniądze trafiają do ludzi i nikt nie może tego zatrzymać.

The Projekcje budżetu na rok 2024 rządu Niektóre z obietnic wyborczych nowej koalicji rządzącej obejmują 30-procentową podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli i 20-procentową podwyżkę wynagrodzeń pozostałych urzędników. Deficyt budżetowy wyniesie 184 mld zł (42,46 mld euro) wobec planowanych przez PiS 164,8 mld zł (38,03 mld euro). Według systemu unijnego prognozowany deficyt funduszy sektorowych wyniesie w tym roku 5,1 proc. PKB kraju (1 złoty = 0,25 USD).

READ  Polska pokonała East Liverpool | Wiadomości, sport, praca

Od czasu przejęcia władzy przez nową koalicję pod koniec 2023 roku napięcie między partią PiS a koalicją rządzącą jest wysokie. Od tego czasu PiS nawoływał swoich zwolenników do protestów przeciwko rządzącemu Sojuszowi Obywatelskiemu.