Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska: 5 zabitych i ponad 20 rannych w wybuchu w kopalni węgla

Polska: 5 zabitych i ponad 20 rannych w wybuchu w kopalni węgla

Polski premier powiedział, że dwa wybuchy metanu w kopalni węgla kamiennego na południu Polski we wczesnych godzinach porannych w środę rano zabiły pięć osób i rannych ponad 20 innych. Brakuje siedmiu innych.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział dziennikarzom przed biurowcem kopalni, że pierwsza eksplozja nastąpiła tuż po północy 1000 metrów pod powierzchnią ziemi w kopalni Neuvik w Paolwijcach.

Akcja ratunkowa rozpoczęła się natychmiast, powiedział Moraviki, ale druga eksplozja nastąpiła około trzech godzin po pierwszej, a kontakt z niektórymi ratownikami został utracony.

Operacja została wstrzymana z powodu powstałego pożaru i niebezpiecznych warunków. Eksperci oceniają możliwość wznowienia akcji ratunkowej.

Kopalnia przy granicy z Czechami jest obsługiwana przez spółkę górniczą Jastrzębska Spółka Węglowa, czyli JSW. Prokuratorzy wszczęli śledztwo.

Premier powiedział, że ponad 20 osób, w tym ratownicy, trafiło do szpitala z ciężkimi oparzeniami. Lekarze ze szpitala Semianovići Slaskie, który specjalizuje się w leczeniu oparzeń i ofiar wypadków górniczych, stwierdzili, że niektórzy pacjenci doznali urazów zagrażających życiu, w tym oparzeń płuc i dużych obszarów ciała.

Minister zdrowia Adam Nidzelsky powiedział, że jedna z pięciu zabitych była wśród 11 rannych, którzy zostali zabrani do szpitala Semyanovici w stanie krytycznym. Pozostali ranni zostali przeniesieni do innych szpitali w okolicy.

Moraveki powiedział, że wśród ofiar wybuchów byli ratownicy.

„Dzisiaj wydarzyła się tu tragedia” – powiedział, jednocześnie wyrażając współczucie rodzinom i podkreślając niebezpieczny charakter górnictwa węglowego.

Prawie 70% energii dla Polski opiera się na własnym węglu z importu, co wywołuje krytykę ze strony Unii Europejskiej i organizacji ekologicznych zajmujących się emisją dwutlenku węgla i zmianami klimatycznymi.

Większość kopalń znajduje się w regionie Śląska Południowego. Wiele z nich jest zagrożonych wybuchem z powodu nagłego uwolnienia metanu.

Niedawno rząd ogłosił, że do maja zakończy import węgla z Rosji. Środek ten jest częścią polskiej kampanii odzwyczajania się od rosyjskich źródeł energii, ale jest także odpowiedzią na inwazję Moskwy na Ukrainę.

READ  Polskie Grnictwo Naftowe i Gazownictwo SA: PGNiG angażuje się w rozwój gospodarki wodorowej w Polsce