Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Co oznacza silny dolar, gdy rosną globalne obawy gospodarcze

Co oznacza silny dolar, gdy rosną globalne obawy gospodarcze

Wartość dolara amerykańskiego jest najwyższa od pokolenia, dewaluując waluty na całym świecie i zaburzając perspektywy światowej gospodarki, ponieważ zmienia wszystko, od kosztów wakacji za granicą po rentowność międzynarodowych firm.


Jak waluty spadły w stosunku do dolara?

Zmiana procentowa

15 lipca od 31 grudnia

Każdy kraj jest oficjalny

Waluta w stosunku do dolara amerykańskiego.

Zmiana procentowa do 15 lipca

Od 31 grudnia z każdego kraju

Oficjalna waluta w stosunku do dolara amerykańskiego.


Źródło: Zestaw faktów

Dolar łagodzi globalną gospodarkę. To jedna strona około 90 procent wszystkich kurs wymiany walut Transakcjeco stanowiło 6 bilionów dolarów aktywności każdego dnia przed pandemią, od turystów korzystających z kart kredytowych po firmy dokonujące znaczących inwestycji międzynarodowych.

Jako najważniejsza waluta na świecie, dolar często rośnie w okresach zawirowań, po części dlatego, że inwestorzy uważają go za względnie bezpieczną i stabilną. Jego wyniki są często postrzegane jako oznaka kondycji światowej gospodarki: w ostatnich miesiącach dolar zyskał na wartości, ponieważ wzrosła inflacja, wzrosły stopy procentowe i pogorszyły się perspektywy wzrostu. „To bardzo trudne połączenie”, powiedział Kamakshya Trivedi, współprzewodniczący grupy badań rynkowych w Goldman Sachs.

Głównym sposobem pomiaru siły dolara jest indeksowanie go względem koszyka walut głównych partnerów handlowych, takich jak Japonia i strefa euro. Według tej miary dolar osiągnął najwyższy poziom od 20 lat, zyskując w tym roku ponad 10 procent, co jest ogromnym ruchem dla indeksu, który zwykle obraca się w małych częściach każdego dnia.


W zeszłym tygodniu jen spadł do 24-letniego minimum w stosunku do dolara, a euro spadło do parytetu, kursu jeden do jednego, z dolarem po raz pierwszy od 2002 roku. Ale wybierz dowolną walutę – kolumbijską. peso, rupia indyjska, polski złoty czy rand, południowoafrykański – i być może straciły na wartości w stosunku do dolara, zwłaszcza w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

„To bardzo, bardzo mocny dolar” – powiedział Mark Sobel, były urzędnik Departamentu Skarbu USA, który obecnie jest przewodniczącym amerykańskiego think-tanku Forum Oficjalnych Instytucji Finansowych i Monetarnych. Ogólnie rzecz biorąc, od lat 60. dolar był silniejszy tylko trzy razy.

Czynniki zaburzające światową gospodarkę częściowo wyjaśniają, dlaczego dolar nagle stał się tak silny.

Gdy bankierzy centralni na całym świecie próbują okiełznać inflację poprzez podnoszenie stóp procentowych, Rezerwa Federalna działa szybciej i z większą siłą niż większość. W rezultacie stopy procentowe są obecnie znacznie wyższe w Stanach Zjednoczonych niż w wielu innych dużych gospodarkach, przyciągając inwestorów, których przyciągają wyższe stopy zwrotu nawet ze stosunkowo konserwatywnych inwestycji, takich jak obligacje skarbowe. Wraz z napływem pieniędzy rosła wartość dolara.

Analitycy Bank of America oszacowali, że ponad połowę tegorocznego zwyżki dolara można wytłumaczyć samą stosunkowo agresywną polityką Fed.

Analitycy wskazywali na jej status raju w czasach pogarszającej się koniunktury i zawirowań na giełdzie. Powiedzieli również, że dolar rośnie, ponieważ wyższe ceny energii szkodzą gospodarkom importerów, podobnie jak większości Europy, silniej niż Stanów Zjednoczonych, które w mniejszym stopniu opierają się na kupowaniu ropy i gazu z zagranicy.

„To idealna konfiguracja dla dolara”, powiedział Calvin Tse, analityk rynku w BNP Paribas. „Nie tylko rosną obawy przed recesją, ale także Stany Zjednoczone wyglądają lepiej niż reszta świata”.

Chociaż silniejszy dolar może być mieszanym błogosławieństwem dla osób fizycznych i przedsiębiorstw, tak gwałtowny i szybki ruch wartości najczęściej używanej waluty na świecie może mieć destabilizujący efekt.

Amerykanie podróżujący za granicę tego lata przekonają się, że ich pieniądze idą dalej. „Jednym z niewielu sposobów, w jaki Amerykanie mogą czerpać korzyści z silnego dolara, jest wyjazd na wakacje” – powiedział Max Jokman, dyrektor ds. inwestycji w AlphaTraI, firmie zarządzającej aktywami. „Ale do tego czasu bilety lotnicze będą droższe z powodu wyższych cen ropy”.

Firmy spoza USA odnotowały wzrost sprzedaży dzięki silnemu dolarowi. Brytyjski producent dóbr luksusowych Burberry powiedział w piątek, że w tym roku zwiększy przychody o ponad 200 milionów dolarów z powodu zmian walutowych, co pomoże zrównoważyć niższą sprzedaż w Chinach, gdzie gospodarka zwalnia.

READ  Meble wydawane przez gigantów polskiego rynku są na dobrej drodze do rozkwitu

Ale amerykańskie firmy prowadzące duże operacje międzynarodowe doznają ciosu, gdy przeliczają sprzedaż zagraniczną z powrotem na dolary. Na przykład ostatnio spadły zarobki zarówno w Microsoft, jak i Nike. Apple realizuje ponad 60 procent swojej sprzedaży poza Stanami Zjednoczonymi; To i inni giganci technologiczni, którzy dominują w wielu indeksach giełdowych, prawdopodobnie ucierpią z powodu siły dolara, gdy ujawnią kolejną partię raportów finansowych w nadchodzących tygodniach.

Ben Lidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro, szacuje, że silniejszy dolar obniży w tym roku 5 procent wzrostu zysków S&P 500, czyli prawie 100 miliardów dolarów. Jest to znaczący wpływ, biorąc pod uwagę, że według FactSet w tym roku zyski spółek z indeksu S&P 500 wzrosną o około 10 procent.

Losowanie odzwierciedla, że ​​według indeksów opracowanych przez S&P Dow Jones Indices firmy, które generują największe przychody w Stanach Zjednoczonych, radzą sobie lepiej niż konkurenci o większej ekspozycji międzynarodowej.


notowania akcji

S&P 500 firmy z zasięgiem

Pokaż więcej na:

notowania akcji

S&P 500 firmy z zasięgiem

Pokaż więcej na:


Źródło: Refinitiv

Dane są zmianą procentową od 31 grudnia 2021 r. w amerykańskim indeksie S&P 500 Revenue Exposure Index i S&P 500 Index of Foreign Revenue Exposure, który obejmuje firmy o przychodach powyżej lub poniżej średniej w Stanach Zjednoczonych lub innych krajach.

Wiele firm i rządów za granicą pożycza pieniądze w dolarach, a głównym problemem jest siła waluty. Dotyczy to zwłaszcza biedniejszych krajów, które są przyciągane do długu denominowanego w dolarach jako alternatywy dla mniej rozwiniętych rynków krajowych. Jak powiedział Jan B.: Connally, były sekretarz skarbu, powiedział swoim odpowiednikom na szczycie na początku lat 70.: „Dolar jest naszą walutą, ale to twój problem”.

Kraje, w których dług w dolarach stanowi dużą część PKB danego kraju, prawdopodobnie ucierpi najbardziej. Płacenie wierzycielom odsetek w dolarach stało się szczególnie trudne w krajach takich jak Argentyna i Turcja, które doświadczają szybkiej deprecjacji, zwłaszcza że stopy procentowe od każdego nowego zadłużenia również wzrosną. W niektórych przypadkach, m.in. na Sri Lance, wydawało się to niemożliwe.

READ  Powrót Chińsko-Chorwackiego Forum Ekonomicznego po trzech latach

Jednak w tym roku dolar nie zachowywał się lepiej niż wszystkie waluty. Wzrost cen energii i żywności, który przyspieszył po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, był dobrodziejstwem dla walut krajów takich jak Angola, duży producent ropy; Urugwaj, główne źródło składników odżywczych; I Brazylia, która sprzedaje dużo energii i towarów rolnych.

Być może zaskakujące jest to, że rubel rosyjski jest w tym roku jedną z najlepiej radzących sobie walut w stosunku do dolara. Wysokie ceny ropy i gazu, a także ograniczenia kapitału przez Rosję, aby zatrzymać pieniądze w kraju, wspierały oficjalny kurs walutowy. Jakie drobne wymiany rubli i dolarów mogą prawdopodobnie zrobić zwykli Rosjanie słabsza stawka.


Zmiana procentowa do 15 lipca

Od 31 grudnia z każdego kraju

Oficjalna waluta w stosunku do dolara amerykańskiego.

Zmiana procentowa do 15 lipca

Od 31 grudnia każdego urzędnika krajowego

Waluta w stosunku do dolara amerykańskiego.


Źródło: Zestaw faktów

Czy odpowiedzialność może zostać zawieszona? Niewielu analityków zakłada, że ​​jej siła wkrótce osłabnie, nawet po tak błyskotliwym biegu. Gospodarka USA wygląda na bardziej chwiejną, ale gdy Europa zmaga się z kryzysem energetycznym, Japonia sprzeciwia się podnoszeniu stóp procentowych, chińska polityka blokowania Covid-19 paraliżuje jej łańcuchy dostaw, inne kraje chwieją się pod ciężarem wysokiej inflacji i popytu na dolar wygląda na mocnego. Chociaż nadal nie jest jasne, na jak długo.

„Na razie nadal spodziewamy się, że dolar będzie dalej handlował” – powiedział Trivedi z Goldman Sachs. „Może być ich więcej, ale większość ruchu dolara prawdopodobnie już za nami”.

Analitycy Bank of America zauważyli, że „byli zszokowani rozmowami z inwestorami, które koncentrowały się na tym, co może doprowadzić do „szczytu” wartości dolara, w przeciwieństwie do wzmocnienia go o kolejne 10 procent”.