Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polscy naukowcy odkryli nowy międzygwiezdny metal ciężki

Polskie badania pokazują, że komety 2I / Borysow (na zdjęciu) i Układ Słoneczny mają więcej wspólnego niż wcześniej sądzono.
NASA / domena publiczna

Dwóch polskich badaczy wykryło opary niklu w atmosferze międzygwiazdowej zamarzniętej komety 2I / Borissov – wynika z raportu prestiżowego międzynarodowego czasopisma naukowo-technicznego Nature.

„Nieoczekiwane” odkrycie Piotra Guzika i Michała Drahusa z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, opublikowane w czasopiśmie Nature, może pomóc wyjaśnić, jak powstał Układ Słoneczny.

Polscy naukowcy prowadzili obserwacje na temat międzygwiazdowej komety lodowej 2I / Borissov pod koniec stycznia 2020 r. I wykorzystali dane z Very Large Telescope Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO’s VLT). W tym czasie kometa była obserwowana w odległości około 300 milionów kilometrów od Słońca (około dwukrotna odległość między Ziemią a Słońcem).

Mimo dużej odległości Polacy stwierdzili, że chłodniejszy 2I / Borissov zawierał nikiel.

Odkrycie było zaskakujące, ponieważ ciężkie, stałe metale, takie jak nikiel, zwykle znajdują się w skalistym wnętrzu komet, ale w postaci gazowej materiały te są często kojarzone z gorącymi środowiskami, takimi jak atmosfera komety, która przechodzi blisko słońca.

Bouton zauważył: „Na początku ciężko nam było uwierzyć, że atomowy nikiel może faktycznie występować w 2I / Borisov daleko od słońca”.

„Potrzeba było wielu testów i weryfikacji, zanim mogliśmy to odkryć” – dodał.

Gazeta zwróciła uwagę, że szczegółowe badania obiektów międzygwiazdowych są niezbędne dla nauki, ponieważ zawierają cenne informacje o obcych układach planetarnych, z których powstały.

„Nagle rozumiemy, że gaz niklowy jest obecny w atmosferach komet w innych częściach galaktyki” – powiedział Darhouse.

Polskie badania pokazują, że komety 2I / Borysow i Układ Słoneczny mają więcej wspólnego niż wcześniej sądzono.

„A teraz wyobraź sobie, że komety w naszym Układzie Słonecznym mają prawdziwe odpowiedniki w innych układach planetarnych – czy to fajne?” Draho się skończył.

READ  Angad Bedi wyraził swoją rolę w dopracowaniu swojej roli w krótkim filmie „Menu” i powiedział: „Byłem trochę sceptyczny…”.