Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Połączenie Wenus-Jowisz: dwie planety wydają się bliskie zderzenia

Połączenie Wenus-Jowisz: dwie planety wydają się bliskie zderzenia

Wydaje się, że najjaśniejsze planety na niebie niemal się zderzają, jeśli spojrzysz w górę we właściwym momencie w ten weekend.

Wenus pojawi się zaledwie 0,2 stopnia – mniej niż średnica księżyca w pełni – na południe od Jowisza w najbliższej koniunkcji planet, według strony astronomicznej EarthSky.

W rzeczywistości planety nadal byłyby oddalone o miliony mil, ale od Ziemi wyglądałyby tak, jakby się dotykały lub prawie się zderzały.

Osoby, które wcześnie wstają, mogą dostrzec ten rzadki widok, jeśli spoglądają na wschód o wschodzie słońca rankiem w sobotę 30 kwietnia i niedzielę 1 maja, twierdzą eksperci.

Oczekuje się, że najbliższe spotkanie nastąpi w sobotę o 19:00 UTC (20:00 GMT), zanim planety zaczną się od siebie oddalać następnego dnia.

Będzie to najbliższa planeta, jaka pojawiła się od sierpnia 2016 r., według portalu astronomicznego Space, a kolejne spotkanie ma się odbyć w marcu 2023 r.

Profesor Lucy Green, profesor fizyki na University College London i przewodnicząca obserwatorów gwiazd w Popular Astronomy Society, powiedziała BBC: „To bardzo ekscytujące dla astronomów i to naprawdę świetna okazja, aby ludzie mogli wyjść i popatrzeć”.

Naukowiec zaproponował znalezienie wysokiego punktu i zaobserwowanie obecności dwóch olśniewających jasnych punktów bardzo blisko siebie na niebie w pobliżu horyzontu.

„Planety różnią się jasnością” – powiedziała. „Wenus jest znacznie jaśniejsza niż Jowisz, więc będzie wyglądać niesamowicie jasno, kiedy ją zobaczysz. Jowisz będzie znacznie słabszy, około jednej szóstej jaśniejszy niż Wenus”.

Obraz Wenus (po lewej) i Jowisza na niebie nad molo w Brighton podczas koniunkcji planet

(media nagłośnieniowe)

READ  Na celowniku Wenus, a nie Marsa w pierwszej załogowej misji na inną planetę, eksperci twierdzą | Wenus