Osiemdziesiąt procent Polaków jest mocno w UE, ale krajowy trybunał konstytucyjny – czy im się to podoba, czy nie – jest pierwszym krokiem do wyjścia z Unii. Trybunał zakwestionował kamień węgielny traktatów i prawa i porządku UE, twierdząc, że polska konstytucja i sądy mają pierwszeństwo przed wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE). Orzeczenie oznacza dramatyczną eskalację konfliktu między Warszawą a państwami członkowskimi o niezawisłość sądownictwa i ingerencję w politykę sądowniczą przez rządzącą partię PiS.
Orzeczenie TSUE, że „reforma” sądów nie ma uprawnień do regulowania sędziów w zakresie ich orzeczeń, odzwierciedla atak na zasady prawa unijnego, a premiera Mathewsa Morawickiego poproszono o rozważenie, czy TSUE nie zachował się niewłaściwie. Trybunał, często twór jego PiS, słusznie stwierdził, że unijne firmy „działają poza granicami swoich możliwości”.
Polska argumentuje, że takie możliwości zawierania umów ograniczają się do takich obszarów, jak zasady konkurencji, handel i ochrona konsumentów.
Jednak prawo samego TSUE do interpretowania własnych granic i warunków traktatowych zawsze było centralnym elementem porządku prawnego UE, który podpisała Polska i jest zagrożone upadkiem. Jest to niezbędna gwarancja koordynacji i równowagi prawa w całej Unii i na jej rynku. Ponadto wolność prawa, w tym niezawisłość sądownictwa, została zapisana w art. 2 Konwencji UE.
Polskie kraje członkowskie nie mają innego wyjścia, jak tylko zostać przez niektórych nazwane „prawnym spiskiem”. Stanie się to za pośrednictwem TSUE, gdzie odmowa wykonania wyroków z pewnością skutkować będzie wysokimi grzywnami. Ale Polska może spodziewać się zamrożenia do 57 57 miliardów potrzebujących unijnej pomocy na ratowanie.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher
W ślad za Łotwą, Polska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego, białoruskiego zboża – Euractive