Top News

Prounijne wiece przyciągają w Polsce dziesiątki tysięcy osób

Te dema zostały wywołane przez byłego przywódcę UE Donalda Duska, obecnie szefa głównej opozycji Platforma Obywatelska

Dziesiątki tysięcy Polaków zgromadziło się w niedzielę, by bronić członków UE swojego kraju po tym, jak polski Sąd Najwyższy wydał w zeszłym tygodniu przełomowe orzeczenie przeciwko pierwszeństwu prawa UE.

Były przywódca UE Donald Dusk wezwał do protestów prounijnych, a Platforma Obywatelska, obecnie szef głównego ugrupowania opozycyjnego w kraju, ostrzegła przed oczekiwaniami „Bolexitu”.

Dusk wezwał ludzi do „obrony europejskiej Polski” po fali krytyki reżimu w kraju i w Unii Europejskiej.

Główną kością kontrowersji jest szerzej zakrojona reforma sądownictwa, której domaga się PiS, co, jak obawia się UE, podważy niezawisłość sądownictwa i podważy wolności demokratyczne.

W wyroku zakwestionowano pierwszeństwo prawa unijnego nad prawem polskim we wszystkich sprawach, uznając kluczowe artykuły traktatów unijnych za „niezgodne” z polską konstytucją.

„Jestem tutaj, bo obawiam się, że wyjdziemy z UE. To bardzo ważne, szczególnie dla mojej wnuczki” – powiedziała AFP mieszkanka Warszawy Elspeda Moravska, lat 64.

„Ten rząd przekroczył wszystkie granice – to państwo mafijne” – powiedział Beta, 40-letni menedżer Warsaw Media Company, który odmówił podania nazwiska.

– “Polexit prawny” –

Analitycy nazwali orzeczenie „legalnym boleksytem”, który pewnego dnia może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Dzień po wyroku premier Matos Morawicki określił proces akcesji Polski do UE w 2004 roku jako „jeden z najważniejszych momentów ostatniej dekady” zarówno dla Polski, jak i Unii Europejskiej.

Zasada nadrzędności prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym została już ogłoszona przez sądy w innych państwach członkowskich UE.

Rząd musi podjąć decyzję o wydaniu oficjalnego orzeczenia, aby mieć władzę prawną.

dt-bur / mas / har-jj

Opublikowane po raz pierwszy Prounijne wiece przyciągają w Polsce dziesiątki tysięcy osób

READ  Polskie Hurricane pokonały włoskiego nastolatka, wygrywając Miami Open

About the author

Hanley Bennett

„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.

Add Comment

Click here to post a comment