Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja wyrzuca z polskich dyplomatów „kolejny przykład agresji”: polskiego ministra spraw zagranicznych

Po tym, jak w piątek Rosja podjęła decyzję o wydaleniu ze swojego terytorium pięciu polskich dyplomatów, polskie MSZ ogłosiło tę decyzję jako „kolejny przykład polityki agresyjnej” Federacji Rosyjskiej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji stwierdziło, że „odwetowa” reakcja Polski na niedawne wydalenie trzech przedstawicieli rosyjskiej ambasady była wyrazem solidarności ze Stanami Zjednoczonymi w związku z obawami dotyczącymi rosyjskich cyberataków.

„Decyzja strony rosyjskiej jest kolejnym przykładem agresji i świadomym gestem ożywienia stosunków z krajami sąsiednimi i całą społecznością międzynarodową” – czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ.

„Rzeczpospolita Polska nadal wspiera dialog i ekspansję. W obecnym kontekście mamy prawo odpowiednio zareagować na decyzję rosyjskiego MSZ” – dodała w komunikacie.

Associated Press donosi, że Rosja wydaliła polskich ambasadorów po Estonii, Litwie i Łotwie, aby wydalić w sumie czterech rosyjskich dyplomatów w solidarności z Czechami, które wydaliły kilku rosyjskich dyplomatów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji twierdzi, że wydaleni ambasadorowie polscy otrzymali rozkaz opuszczenia Rosji do 15 maja.

„Potwierdza to fakt, że Warszawa celowo wprowadza podatek w celu dalszej destabilizacji i zniszczenia naszych stosunków dwustronnych” – poinformowało rosyjskie MSZ w oświadczeniu w sprawie wydalenia polskiego ambasadora.

Aby przekazać więcej informacji od Associated Press, zobacz poniżej:

Prezydent RP Andrzej Duda w masce przemawia na wspólnej konferencji prasowej ze swoim czeskim przedstawicielem po spotkaniu w Pradze 9 grudnia 2020 r. – Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział 9 grudnia, że ​​UE zbliża się do swojego budżetu w Warszawie i Budapeszcie ze swoim budżetem i jest o krok bliżej do uniknięcia ważnego pakietu naprawczego po wirusach. „Jest zarys tymczasowego porozumienia w sprawie budżetu UE i mechanizmu warunkowego” – powiedział Duda dziennikarzom w stolicy Czech, Pradze, po rozmowach z prezydentem Milosem Zemanem. Polska nazwała działania Rosji „agresją” po wydaleniu w piątek pięciu ambasadorów RP.
Ontrage Temple / AFP przez Getty Images

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że wezwało polskiego ambasadora do przekazania wiadomości, że pięciu dyplomatów powinno opuścić kraj.

READ  Olimpijka, która pojechała do Polski, jest teraz pod bardzo ścisłą ochroną i nie zna nawet własnego adresu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło usuwanie pomników przez wojska radzieckie przez polskich urzędników i oskarżyło je o podważanie rosyjskich programów energetycznych i rozpętanie „zakrojonej na szeroką skalę antyrosyjskiej kampanii informacyjnej”.

Administracja Bidena zapowiedziała sankcje nałożone na Rosję za ingerencję w wybory prezydenckie w USA w 2020 r. Oraz za angażowanie się w hakowanie energii wiatrowej przez agencje federalne – temu ruchowi Moskwa zaprzeczyła. Stany Zjednoczone nakazały opuszczenie kraju 10 rosyjskim dyplomatom i nałożyły nowe ograniczenia na zdolność Rosji do pożyczania pieniędzy, a także sankcje wymierzone w dziesiątki firm i osób.