Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pianista Carrick Olsen powraca do kwartetu Apollon Muzaket Quartet po trasie koncertowej w 2020 roku

Carrick Olson koncertuje na całym świecie, ale ten znany pianista z San Francisco ma szczególne upodobanie do Polski.

W 1970 roku został pierwszym Amerykaninem, który wygrał prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie. Od tamtej pory żaden Amerykanin nie wygrał. Przebój zapoczątkował udaną, światową karierę pianisty.

W 2018 roku Olsen spotkał się z Apollo Musaket Quartet na festiwalu muzycznym w Warszawie. Muzycy smyczkowi z Wiednia z Polski. W 2020 roku kwartet i pianista – obaj cieszący się statusem celebrytów w narodzie Europy Wschodniej – wyruszyli we wspólne tournée po Polsce, która szybko została dotknięta pandemią koronawirusa.

Dwa lata później, Apollon Musagète Quartet zaprezentował Olsona w jego amerykańskiej trasie, w sobotę października. 8 w sali koncertowej Baker-Balm Towarzystwa Muzycznego La Jolla.

Kwartet Apollo Musaquet wystąpi 8 października w La Jolla z pianistą Garrickiem Olsonem.

(Dzięki uprzejmości Towarzystwa Muzycznego La Jolla)

Grając z tak prestiżowymi kwartetami jak Cleveland, Emerson i Takacs, czego Olson szuka w zespole?

„Po pierwsze, jakość gry indywidualnej i zespołowej” – powiedział pianista z Oklahoma City, gdzie grał tego wieczoru z Filharmonią.

„Szukam powagi i powagi muzyki, z którą pracują, a następnie ich występu. Czuję, że Apollon Mussaket przeszedł lampkę wywołania. To naprawdę ekscytujące móc tworzyć muzykę z tą niesamowitą grupą.

Założony w 2006 roku kwartet wykona części ze Sztuki fugi B-dur Bacha i Kwartetu smyczkowego Schuberta. Olsen dołączy do nich, by zagrać Kwintet fortepianowy g-moll Szostakowicza.

„Uwielbiam tę pracę i łączy się ona z kawałkiem Bacha” – powiedział Olson. „Szostakowicz zawierał nie tylko Bacha i kontrapunkt, ale także dwie fugi. W drugiej części jest fuga, bardzo dysonansowo napisany utwór o ogromnym zasięgu emocjonalnym.

„Szostakowicz przechodzi od najciemniejszego do najbardziej burzliwego, co jest dla niego typowe. Kieruje się ogromną gamą emocji i stylów muzycznych.

Dom to słodki dom

Dla muzyka, który spędza dużo czasu w trasie, ograniczenia pandemiczne zmusiły Olsena do nieplanowanej i niepotrzebnej przerwy.

READ  Dwóch przyjaciół z West Lancashire wraca do Polski i na Ukrainę, by pomóc uchodźcom

Prowadził profesjonalne koncerty strumieniowe w Konserwatorium Muzycznym w San Francisco, gdzie uczy gry na fortepianie. Ale nie miał fizycznych gości przez 15 miesięcy – pierwszy raz w jego ponad 50-letniej karierze.

„Pomimo tego, że jesteśmy teraz w zamknięciu, było w nim wiele rzeczy do polubienia” – powiedział. „Byłem w domu tak długo, uwielbiałem być w domu. To było bardzo słodkie.

„Moje życie składało się z jednego wirtualnego koncertu w miesiącu, ale streaming był dla mnie ratunkiem. Większość występujących artystów to uzależnieni od adrenaliny. Uwielbiamy dodatkowe emocje, jakie dają koncerty.

Transmitowane strumieniowo koncerty Olsena są filmowane w całości na żywo i nigdy nie są edytowane.

„Kiedy idziesz posłuchać San Diego Symphony”, wyjaśnił, „jeśli zaczynają o ósmej, nie przestają po czterech minutach i nie mówią: 'To nie jest dobre, spróbujmy’”.

Kolejnym pozytywnym aspektem ograniczeń epidemicznych jest przebywanie w domu z mężem, konserwatorem zabytków Robertem Cutterem.

„Wyszło niesamowicie, cieszę się, że mogę to powiedzieć” – powiedział Olsen. „Nie obchodzi mnie to, ponieważ byliśmy razem od tak dawna. Właśnie spędziliśmy razem 39 rok, więc jesteśmy naprawdę znudzeni!

Wood jest niezależnym pisarzem.

Towarzystwo Muzyczne La Jolla: Kwartet Apollo Musaquet i Carrick Olson

Kiedy: sobota 19:30

Gdzie: Sala koncertowa Baker-Balm, Conrad Prebis Performing Arts Center, 7600 Fay Ave., La Jolla

Bilety: 31-75 USD

Telefon: (858) 459-3728

Teraźniejszość: theconrad.org