Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pelosi przewodniczył delegacji do Kijowa i Polski.  Deklaruje wsparcie Stanów Zjednoczonych

Pelosi przewodniczył delegacji do Kijowa i Polski. Deklaruje wsparcie Stanów Zjednoczonych

WARSZAWA, Polska (AFP) – Delegacja Kongresu USA pod przewodnictwem przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi pochwaliła odwagę narodu ukraińskiego w uwagach podczas wizyty w Polsce w niedzielę, dzień po niespodziewanej podróży do Kijowa na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Ustawodawcy amerykańscy ocenili potrzeby Ukrainy w kolejnej fazie wojny, przy czym Pelosi obiecał, że Waszyngton stanie po stronie kraju, dopóki Rosja nie zostanie pokonana.

Pelosi, kalifornijski demokrata, który zajmuje drugie miejsce w prezydenturze po wiceprezydencie, był najwyższym rangą amerykańskim deputowanym, który odwiedził Ukrainę od czasu wybuchu wojny z Rosją ponad dwa miesiące temu. Jej wcześniej niezapowiedziana wizyta miała miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak Moskwa zbombardowała ukraińską stolicę, gdy był tam sekretarz generalny ONZ.

Pelosi i sześciu amerykańskich prawodawców spotkali się w sobotę przez trzy godziny z Zełenskim i jego czołowymi doradcami, aby uzyskać z pierwszej ręki ocenę dotychczasowych wysiłków wojennych. Przemawiając w niedzielę dziennikarzom w Polsce, członkowie delegacji jednogłośnie oklaskiwali dotychczasową obronę Ukrainy, przedstawiali swoją walkę jako dobra ze złem oraz zapewniali nieprzerwane wsparcie wojskowe, humanitarne i gospodarcze USA w dłuższej perspektywie.

„Byliśmy dumni, że przekazaliśmy mu przesłanie jedności z Kongresu Stanów Zjednoczonych, przesłanie uznania ze strony narodu amerykańskiego za jego przywództwo i podziwu dla narodu ukraińskiego za jego odwagę” – powiedział Pelosi.


Ich wizyta miała miejsce dwa dni po tym, jak prezydent USA Joe Biden zwrócił się do Kongresu o 33 miliardy dolarów na wsparcie wojny Ukrainy z Rosją, ponad dwukrotność początkowej kwoty 13,6 miliarda pomocy, którą Kongres uchwalił na początku zeszłego miesiąca, a teraz prawie wysycha. Gdy wojna zbliża się do trzeciego miesiąca, środek ten ma na celu poinformowanie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, że ​​amerykańska broń i inne formy pomocy nie znikną.

READ  „Jest także sercem serialu”: Elon Musk udziela wsparcia współtwórcy Ricka i Morty'ego, Justinowi Roilandowi, mimo że aktor głosowy został oskarżony o przemoc domową

„To jest czas, kiedy stajemy w obronie demokracji lub pozwalamy, by autokracja rządziła dniem” – powiedział przedstawiciel Gregory Meeks, demokrata z Nowego Jorku.

„To jest walka o wolność przeciwko tyranii” – powiedział przedstawiciel Adam Schiff, kalifornijski demokrata. „A w tym konflikcie Ukraina jest na linii frontu”.

Reprezentant Jason Crowe, demokrata z Kolorado, weteran i członek Komitetu ds. Wywiadu i Służb Zbrojnych Izby Reprezentantów, powiedział, że przybył na Ukrainę, koncentrując się na trzech obszarach: „broń, broń i broń”.

„Musimy upewnić się, że Ukraińcy mają to, czego potrzebują, aby wygrać. To, co widzieliśmy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, to ich zaciekłość, ich ekstremalna duma, ich zdolność do walki i ich zdolność do wygrywania, jeśli mają do tego wsparcie ”.

Dodał: „Stany Zjednoczone Ameryki są w tym zwycięstwie i będziemy stać po stronie Ukrainy, dopóki zwycięstwo nie zostanie osiągnięte”.

W skład pełnej delegacji parlamentarnej wchodzili Mix, który przewodniczy Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów; Schiff, który przewodniczy Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów; Jim McGovern z Massachusetts, który przewodniczy Komisji ds. Regulaminu Izby; Crowe, Barbara Lee z Kalifornii; i Bill Keating z Massachusetts.

Wszyscy jesteście mile widziani, powiedział Zełenski delegacji, zgodnie z nagraniem wideo ze spotkania opublikowanym przez jego biuro.

„Sądzimy, że przyjeżdżamy, aby podziękować za twoją walkę o wolność” – powiedział Pelosi Zełenskiemu.

„Jesteśmy na granicy wolności, a twoja walka jest walką dla wszystkich. Naszym zobowiązaniem jest być tam dla ciebie, dopóki bitwa się nie skończy” – dodał Pelosi.

Delegacja kontynuowała swoją podróż po południowo-wschodniej Polsce, a jej członkowie odwiedzili później stolicę, Warszawę, aby spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą i innymi wyższymi urzędnikami. Odkąd 24 lutego Rosja rozpoczęła wojnę, Polska przyjęła ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy.

READ  Pianista Campbell River wygrywa polski konkurs muzyczny - Campbell River Mirror

„Z niecierpliwością czekamy na podziękowanie naszym polskim sojusznikom za ich poświęcenie i wysiłki humanitarne” – powiedział Pelosi.

Pelosi powiedziała na konferencji prasowej w Polsce, że ona i inni członkowie delegacji chwalili odwagę Ukraińców. Dodała, że ​​delegacja niosła Zełenskiego „przesłanie uznania ze strony narodu amerykańskiego za jego przywództwo”.

McGovern powiedział, że rosyjska wojna miała reperkusje poza Ukrainą, mówiąc, że zaostrza kryzys żywnościowy, który byłby katastrofalny dla biednych na całym świecie.

„Brutalna wojna Putina nie jest już tylko wojną przeciwko narodowi Ukrainy” – powiedział McGovern. „To także wojna z najsłabszymi na świecie”.

Dodał, że Ukraina jest „spichlerzem świata”.

„Nie sądzę, aby Putin przejmował się głodem na świecie” – powiedział McGovern.

___

Wcześniejsza wersja tej historii została poprawiona, aby pokazać, że Pelosi jest drugim po prezydenturze, a nie trzecim.

___

Więcej relacji AP z wojny w https://apnews.com/hub/russia-ukraine