Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Pekin jest oburzony wypowiedziami polskiego premiera na temat Chin i Tajwanu

Pekin jest oburzony wypowiedziami polskiego premiera na temat Chin i Tajwanu

Chiny ostro zareagowały w piątek na wypowiedź polskiego premiera, który powiązał konflikt ukraiński z możliwym chińskim uderzeniem na Tajwan, zarzucając premierowi ingerencję w jej sprawy wewnętrzne.

Niedawno Mateusz Morawiecki odwiedził Stany Zjednoczone, gdzie w czwartek spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego think tanku Atlantic Council, gdzie mówił m.in. o związkach między sytuacją na Ukrainie i Tajwanie. Podczas wykładu polski premier powiedział, że jeśli Ukraina przegra konflikt z Rosją, Chiny mogą wkrótce zdecydować się na inwazję na Tajwan.

„Nie można dziś i jutro chronić Ukrainy, mówiąc, że Tajwan to nie nasza sprawa. Trzeba wspierać Ukrainę, jeśli chce się, aby Tajwan pozostał niezależny. Jeśli Ukraina jest okupowana, następnego dnia Chiny mogą zaatakować Tajwan. „Widzę tu bardzo dużą korelację, bardzo dużą korelację między sytuacją na Ukrainie a sytuacją na Tajwanie iw Chinach” – powiedział Mateusz Moravecki.

„13 kwietnia polski urzędnik państwowy… otwarcie porównał kwestie Tajwanu i Ukrainy i stwierdził, że jeśli Ukraina przegra wojnę, Chiny kontynentalne zaatakują Tajwan następnego dnia” — poinformował w oświadczeniu rzecznik ambasady Chin w Warszawie.

„Każda próba wykorzystania kwestii ukraińskiej jako pretekstu do wskazywania związku z kwestią tajwańską jest polityczną manipulacją z ukrytymi motywami”lekkomyślne deptanie zasady poszanowania suwerenności narodowej i integralności terytorialnej oraz rażąca ingerencja w wewnętrzne sprawy Chin”.

Ambasada nadal tak twierdzi „Tajwan jest niezbywalną częścią terytorium Chin, a kwestia Tajwanu jest całkowicie wewnętrzną sprawą Chin, co jest całkowitym przeciwieństwem kwestii Ukrainy. Nie ma porównania między nimi”.

„O przyszłości Tajwanu może decydować tylko wspólnie cały naród chiński, w tym rodacy z Tajwanu” – dodała.

Co ciekawe, dokument nie wymienia nazwiska polskiego premiera, lecz określa go jako „pewnego polskiego urzędnika”.

Chiny przeprowadziły w ostatnich dniach intensywne manewry wojskowe wokół Tajwanu, który uważa za swój własny, i nigdy nie zrezygnowały z użycia siły w celu podporządkowania sobie wyspy. sterownica.

READ  JD Sports kupuje polską spółkę Marketing Investment Group w celu wzmocnienia jej pozycji w Europie

Zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i Morawiecki podkreślali w ostatnich dniach, że sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest niezbędny dla europejskiego bezpieczeństwa, przestrzegając przed wszelkimi koncepcjami „strategicznej autonomii” dla Europy.

źródło: