Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska / Firmy ogłaszają wspólne przedsięwzięcie w celu nadzorowania nowej budowy Kopalni Węgla Pątnów :: NucNet

Polska / Firmy ogłaszają wspólne przedsięwzięcie w celu nadzorowania nowej budowy Kopalni Węgla Pątnów :: NucNet

Plany dwóch reaktorów dostarczyła Korea Południowa

Jacek Sasin powiedział, że energia jądrowa jest niezbędna dla niezależności energetycznej Polski

Polska kontrolowana przez państwo grupa energetyczna PGE i prywatna firma energetyczna ZE PAK utworzyły spółkę joint venture w celu nadzorowania planowanego rozmieszczenia elektrowni jądrowych APR-1400 na złożu węgla Pątnów w centralnej Polsce.

PGE poinformowało, że każda z dwóch spółek będzie posiadała po 50 proc. udziałów w PGE PAK Energia Jadrowa (PGE PAK Energia Jądrowa), co będzie gwarantować „interesy polskiego Skarbu Państwa”, który jest większościowym udziałowcem w grupie PGE.

W październiku 2022 roku ZE PAK i PGE podpisały list intencyjny z Korea Hydro & Nuclear Power Corporation (KHNP) w sprawie ostatecznego wdrożenia technologii APR-1400 PWR spółki w Elektrownia zasilana węglem BatnuWłaścicielem jest ZE PAK.

Raporty mówią, że projekt jest rozwijany jako inicjatywa prywatna i nie będzie prowadzony przez rząd w ramach Centralnego Programu Energetyki Jądrowej na 2020 rok, mimo że PGE jest w większości własnością państwa polskiego.

PGE i ZE PAK ogłosiły zamiar utworzenia spółki joint venture na początku marca 2023 roku. 29 marca 2023 roku została wydana zgoda regulatora na to posunięcie.

Nowa spółka będzie odpowiedzialna za wszystkie aspekty projektu budowy co najmniej dwóch reaktorów wodnych ciśnieniowych APR-1400 w Korei Południowej w Patnau o łącznej mocy około 2800 MW. Aspekty te obejmą wstępne studium wykonalności, badania terenowe, ocenę oddziaływania na środowisko, procedury licencyjne i zabezpieczenie finansowania.

W styczniu urzędnik Korea Hydro and Nuclear Power Corporation (KHNP) powiedział, że wykonalne byłoby rozmieszczenie do czterech samolotów APR-1400 KHNP w Patnau.

Na terenie znajdują się dwie komercyjne elektrownie węglowe o łącznej mocy około 1100 MW, co czyni go jednym z największych obiektów energetycznych w Polsce.

Właściciel ZE PAK postrzega energię jądrową jako opcję dekarbonizacji swojego portfela wytwórczego i wcześniej planował rozmieszczenie małych reaktorów modułowych we współpracy z Synthos Green Energy w Patnowie.

READ  Rosyjskie sankcje nadal obciążają słabą gospodarkę i społeczeństwo Europy

Jednak po ogłoszeniu w październiku 2022 roku proponowanego projektu APR-1400 z PGE, ZE PAK ogłosił, że rezygnuje z planów SMR.

Polski wicepremier i minister aktywów rządowych Jacek Sassen podczas podpisania umowy joint venture powiedział, że energetyka jądrowa jest niezbędna dla niezależności energetycznej kraju, a program energetyki jądrowej zapewni tanią i czystą energię elektryczną oraz pomoże w rozwoju polskiej gospodarki.