Pegula pokonał Świdka, a Polska pokonała Polskę 2:0 w pierwszym półfinale United Cup

SYDNEY, Australia — W pierwszym meczu półfinałowym United Cup Jessica Pegula pokonała Ikę Svidek 6:2, 6:2 w zaledwie 71 minut i zdobyła pierwsze zwycięstwo nad numerem 1 na świecie. Wspierał go kolega z drużyny Francis Tiafoe, który pokonał Kakbera Zuka 6:3, 6:3 i dał USA prowadzenie 2:0 nad Polską.

Pegula, która pokonała rozstawioną z numerem 2 Naomi Osakę w drugiej rundzie Rzymu 2021, przegrała wszystkie trzy mecze w 2022 roku ze Svidkiem. Ale w drugiej rundzie Washington 2019 odniósł zwycięstwo forhendowe w drodze do swojego pierwszego tytułu i dodał to w wielkim stylu.

Świątek stracił pierwsze siedem punktów meczu – pięć po błędach forhendowych. Kilku spektakularnych zwycięzców pomogło Peguli przełamać 40-0, ale to Amerykanin utrzymał swój wczesny impet.

Pegula wyglądał zupełnie jak u siebie na korcie, na którym rywalizował w fazie grupowej United Cup. 28-latek raz po raz przebijał się przez serwisy Świtka, trafiając trzech zwycięskich zwycięzców, co dało wynik 4-1. Nie tylko jego tenis z pierwszym uderzeniem był doskonały, ale Pegula zdołał przytłoczyć Świdka w najbardziej oktanowych podstawowych wymianach dnia, ostatecznie zdobywając 21 zwycięzców do 18 Polaka.

Switek wykazał się nieustępliwym rozmachem z kilkoma znakomitymi wolejami i przerzutami, ale nic, co doprowadziłoby do trwałego rozpędu. W pierwszym secie Pegula zdobyła 15 ze swoich pierwszych 18 punktów zwrotnych; W drugim stracił tylko pięć punktów za swoim serwisem i nie miał ani jednego break pointa.

„[The] Warunki były zupełnie inne niż gdziekolwiek indziej, gdzie z nią grałem” – powiedział później Pegula. „Oczywiście prawdopodobnie miałem trochę przewagi, a wczoraj poleciały. Zdecydowanie najszybsze warunki, w jakich z nią grałem. Wszędzie indziej, gdzie się z nią bawiłem, było bardzo wolno. Myślę, że było to naprawdę na moją korzyść i mogłem to wykorzystać na swoją korzyść i rozegrać naprawdę super czysty mecz. Myślę, że byłem w stanie wykonać mój plan gry lepiej niż poprzednio”.

READ  Polska może zbudować ogrodzenie na granicy z Ukrainą

Z posiadaniem piłki w ręku Tiafoe grał z pełną pewnością siebie, wygrywając 6:3, 6:3 z polskim Żukiem.

24-letni Tiafoe cieszył się najlepszym sezonem w swojej karierze w 2022 roku, szybko wystartował i nigdy nie oglądał się za siebie. Mimo oporów Żuka nie był w stanie zbytnio niepokoić Amerykanina, zwłaszcza gdy Polak przegrywał już na początku drugiego seta.

Po 1 godzinie i 20 minutach Tiafoe pokonał Dzuka, który zastąpił Daniela Michalskiego (choroba). Ken obronił wszystkie pięć break pointów, z którymi miał do czynienia na Rosewall Arena.

Tiafoe wygrał tylko jednego seta w swoich czterech meczach inauguracyjnego Pucharu Stanów Zjednoczonych.

Gracz singlowy nr 1 w USA, numer 9 ATP Taylor Fritz, będzie miał szansę zakończyć remis, gdy w sobotni poranek zmierzy się z Hubertem Hurcoxem z rankingu ATP nr 10 w walce o 10 najlepszych graczy. Jeśli tego nie zrobi, WTA nr 11 Madison Keys może to zrobić w sobotnim drugim meczu przeciwko WTA nr 48 Magda Linette.

Fritz/Hurkacz i Keys/Linette remisują 1:1, a Keys i Linette spotykali się w ostatnich dwóch miesiącach. Po porażce Świątek wyraził nadzieję, że jego koledzy z drużyny odbiją się.

Jestem przekonany, że stać nas na wiele – powiedział. „Magda rozegrała bardzo solidny mecz dwa dni temu, więc mam nadzieję, że będzie pewny siebie. Powiedziałbym, że obie strony są 50/50, ale to zależy. Dam z siebie wszystko na ławce rezerwowych. Nie mogłem tego zrobić Dzisiaj na korcie, ale zrobię co w mojej mocy, aby ich dopingować i pomóc. Zrobię to”.

Pegula i Tiafoe wspierają swoich kolegów z drużyny.

„Taylor i Hubie będą twardzi” – powiedział Tiafoe. „Myślę, że ten, kto lepiej serwuje, przekroczy linię. Oczywiście będę faworyzował jutrzejszy serwis Taylora. Od jakiegoś czasu nie rozegrali porządnego meczu. Obaj są na dwóch różnych etapach kariery… Obaj są grając najlepszy tenis w swojej karierze. Więc zobaczymy.

READ  Markam Ond. Lekarz weterynarii jedzie do Polski na pomoc zwierzętom wysiedlonym przez wojnę ukraińską