Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Parlamentem Europejskim wstrząsnęła afera korupcyjna w Katarze

Parlamentem Europejskim wstrząsnęła afera korupcyjna w Katarze

Parlament Europejski znalazł się w centrum szerzącego się skandalu korupcyjnego po tym, jak belgijska policja przejęła 600 000 euro w gotówce i zatrzymała dwóch posłów do PE w ramach międzynarodowego śledztwa w sprawie zarzutów, że Katar, gospodarz mistrzostw świata, chciał kupić wpływy.

Belgijski sędzia oskarżył w niedzielę cztery anonimowe osoby o „udział w organizacji przestępczej, pranie brudnych pieniędzy i korupcję” po kilku aresztowaniach i przeszukaniach domów w weekend, w tym dwóch posłów do Parlamentu Europejskiego i rodziny byłego posła do Parlamentu Europejskiego we Włoszech.

Zarzuty stawiane eurodeputowanym doprowadziły już do ich dymisji i zawieszenia zaplanowanego na przyszły tydzień głosowania w sprawie przyznania obywatelom Kataru ruchu bezwizowego do bloku.

Parlamentarzyści byli zszokowani aresztowaniem tej czwórki i związanym z tym zatrzymaniem członków rodziny byłego posła do Parlamentu Europejskiego, któremu Katarczycy rzekomo zaproponowali urlop o wartości 100 000 euro. Aktywiści skrytykowali „kulturę bezkarności” w parlamencie.

Przychodzą oskarżenia Katar Jest w centrum uwagi świata, ponieważ w przyszłym tygodniu odbędą się półfinały i finały mistrzostw świata. Mecze są zwieńczeniem turnieju, którego państwo Zatoki Perskiej od dawna szukało, ale nałożyło bezprecedensową kontrolę na swoje stanowisko w sprawie praw gejów, traktowania pracowników migrujących i wykorzystywania swojego bogactwa do zwiększania swojej roli na świecie.

Belgijska Prokuratura Federalna stwierdziła, że ​​podejrzewa „strony trzecie na politycznych i/lub strategicznych stanowiskach w Parlamencie Europejskim o wpłacanie dużych sum pieniędzy lub wręczanie dużych prezentów w celu wywarcia wpływu na decyzję Parlamentu”.

Prokuratorzy powiedzieli wcześniej, że śledczy belgijskiej policji podejrzewali „państwo Zatoki Perskiej” o próbę wywarcia wpływu na parlament. Urzędnik zaznajomiony ze śledztwem potwierdził, że krajem, o którym mowa, był Katar.

Doha odrzuciła wszelkie zarzuty niewłaściwego postępowania. „Jakiekolwiek powiązanie rządu Kataru ze zgłoszonymi zarzutami jest bezpodstawne i poważnie wprowadzające w błąd” – powiedział jeden z urzędników.

READ  Macron jest otwarty na „eksperymentowanie” z mundurkami szkolnymi w miarę nasilania się kontrowersji wokół zakazu abai

Podczas gdy belgijskie władze nie ujawniły nazwisk podejrzanych, Eva Kaili, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, została pozbawiona funkcji parlamentarnych oraz członkostwa w PASOK, greckiej partii socjalistycznej.

Kylie, była prezenterka wiadomości telewizyjnych, w zeszłym miesiącu broniła w parlamencie praw człowieka w Katarze, chwaląc kraj jako „lidera w dziedzinie praw pracowniczych” za decyzję o zniesieniu systemu sponsorowania pracowników migrujących.

Zarzucano, że inni posłowie do Parlamentu Europejskiego starali się dyskryminować Katar „i oskarżać każdego, kto z nimi rozmawia lub współpracuje z nimi”. [in] Korupcja, ale i tak biorą benzynę.” Kylie nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz.

Włoscy prokuratorzy dodali, że Antonio Panziri, szef brukselskiej organizacji pozarządowej i były poseł do Parlamentu Europejskiego, jest przetrzymywany w stolicy Belgii, podczas gdy jego żona i córka przebywają w Bergamo na podstawie europejskiego nakazu aresztowania.

Według ich prawnika, dwie Włoszki zaprzeczają zarzutom. Panziri nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Według włoskich śledczych, którzy zeznali pod warunkiem zachowania anonimowości, Panziri, wówczas poseł do Parlamentu Europejskiego, był pierwszą osobą, z którą skontaktowali się Katarczycy.

Kilku byłych urzędników UE, w tym Federica Mogherini, była szefowa unijnej dyplomacji i były premier Francji Bernard Cazeneuve, zrezygnowało z pełnienia funkcji honorowych członków zarządu organizacji pozarządowej Panziri, Fighting Impunity.

Centroprawicowa Europejska Partia Ludowa, największa grupa polityczna w Parlamencie Europejskim, powiedziała, że ​​jest „zszokowana” śledztwem w sprawie korupcji i że „nie należy pozostawiać kamienia na kamieniu”.

Włoski poseł Dino Giarusso powiedział, że przedstawiciele Kataru kontaktowali się z nim i kilkoma innymi prawodawcami w Brukseli od 2019 roku. „Mieli nadzieję na poprawę reputacji kraju, zwłaszcza w okresie poprzedzającym mistrzostwa świata w piłce nożnej” – powiedział Giaruso.

Transparency International, grupa antykorupcyjna, stwierdziła, że ​​instytucje UE potrzebują niezależnego regulatora etyki.

„Przez wiele dziesięcioleci Parlament pozwalał na rozwój kultury bezkarności, z mieszanką luźnych zasad finansowych i kontroli oraz całkowitym brakiem niezależnego (lub w rzeczywistości jakiegokolwiek) nadzoru moralnego” – powiedział Michel van Holten, jego dyrektor, były poseł do Parlamentu Europejskiego Michel van Holtena.

READ  Sąd Najwyższy rozpatruje bitwę o znak towarowy w sprawie Jacka Daniela | Nowości sądowe

Dodatkowe raporty Eleni Varviziotti w Atenach i Simon Kerr w Dubaju