Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Palestyńskie śledztwo wykazało, że siły izraelskie celowo zastrzeliły Shireen Abu Aqla | terytoria palestyńskie

Palestyńskie śledztwo w sprawie Dziennikarka Al-Jazeera, Sherine Abu Akleh, została zastrzelona Stwierdzono, że została celowo zabita przez siły izraelskie podczas próby ucieczki, ogłosiła Autonomia Palestyńska.

Wniosek był odzwierciedleniem ustaleń wstępnego śledztwa ogłoszonego około dwa tygodnie temu i powszechnie oczekiwanego. Izrael Odrzucił odkrycia, nazywając je „rażącym kłamstwem” ministra obrony Benny’ego Gantza.

Abu Akla Weteran palestyńsko-amerykański reporter dla ArabiiZostał postrzelony w głowę 11 maja podczas izraelskiego nalotu wojskowego na miasto Jenin na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Świadkowie i urzędnicy palestyńscy powiedzieli, że została trafiona przez izraelski ogień. Izrael powiedział, że został zastrzelony podczas bitwy między izraelskimi żołnierzami a palestyńskimi bandytami, dodając, że analiza balistyczna kuli – która jest w posiadaniu Autonomii Palestyńskiej – i broń żołnierzy może określić, kto oddał śmiertelny strzał.

Ogłaszając wyniki swojego śledztwa na konferencji prasowej w Ramallah, palestyński prokurator generalny Akram al-Khatib ogłosił, że zdecydował, iż w pobliżu Abu Akle nie ma uzbrojonych ludzi.

Powiedział, że „jedyne strzelanie było przez siły okupacyjne w celu zabicia”.

Abu Akleh należał do grupy dziennikarzy noszących hełmy i kamizelki ochronne z napisem „prasa”. Al-Khatib powiedział, że armia widziała dziennikarzy i wiedziała, że ​​są dziennikarzami.

Oskarżył Izrael o zastrzelenie Abu Akleh „bezpośrednio i celowo”, gdy próbowała uciec. Powtórzył również stanowisko Palestyńczyków, że kuli nie należy oddawać Izraelczykom do zbadania, dodając, że postanowiono nie wyświetlać obrazów nawet po to, by „pozbawić [Israel] Nowe kłamstwo.

Al-Khatib powiedział, że jego śledztwo opierało się na rozmowach ze świadkami, oględzinach miejsca zdarzenia i kryminalistycznym raporcie medycznym.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

W przemówieniu, które odbyło się później w czwartek, generał Aviv Kohavi, szef sztabu generalnego IDF, powiedział, że niemożliwe jest ustalenie, kto oddał strzał, i ponownie wezwał Palestyńczyków do współpracy w celu „dojścia do sedna” tego, co się stało.

„Ale jest jedna rzecz, którą można ustalić na pewno” – powiedział. Żaden żołnierz celowo nie zastrzelił dziennikarza. Sprawiliśmy, że to się stało. Sprawdziliśmy. To jest wniosek. Nie ma nikogo innego.”

Izrael zaprzecza, jakoby celował w dziennikarzy i proponuje dwa możliwe scenariusze, mówiąc, że Abu Oqla został albo zastrzelony przez palestyńskich bandytów, którzy lekkomyślnie strzelali do konwoju armii izraelskiej, albo został trafiony izraelskim ogniem wymierzonym w pobliskiego działacza. Armia zidentyfikowała karabin, który mógł zostać użyty w tym scenariuszu, ale stwierdziła, że ​​do podjęcia ostatecznej decyzji potrzebny jest test pocisku.

Associated Press Reconstruction of Events zapewniła wsparcie świadkom, którzy powiedzieli, że została zastrzelona przez siły izraelskie, mimo że miała na sobie hełm i kurtkę, które wyraźnie zidentyfikowała w mediach. Ale rekonstrukcja stwierdziła, że ​​nie można dojść do rozstrzygających wniosków bez dalszej analizy kryminalistycznej.

Świadkowie palestyńscy powiedzieli, że w pobliżu Abu Akleh nie było bojowników ani starć. Jedyne znane myśliwce w okolicy znajdowały się po drugiej stronie konwoju, około 300 metrów od jego pozycji.

Nie mieli bezpośredniej linii wzroku, w przeciwieństwie do samego konwoju, który znajdował się około 200 metrów dalej na długiej prostej drodze.

Izrael publicznie wezwał do wspólnego śledztwa z Autonomią Palestyńską, w tym udziału Stanów Zjednoczonych, i poprosił Autonomię Palestyńską o przekazanie kuli do testów. Ale Departament Stanu USA powiedział w środę, że nie otrzymał żadnej formalnej prośby o pomoc z żadnej ze stron dwa tygodnie po śmierci Abu Akle.

Autonomia Palestyńska odmówiła współpracy z Izraelem, twierdząc, że nie można ufać Izraelowi w zbadaniu jego zachowania. Organizacje praw człowieka twierdzą, że Izrael ma słabą historię dochodzeń, gdy siły bezpieczeństwa strzelają do Palestyńczyków, a sprawy często pozostają przez miesiące lub lata, zanim zostaną po cichu zamknięte.

Hussein al-Sheikh, wysoki rangą urzędnik palestyński, powiedział, że czwartkowy raport zostanie udostępniony administracji USA. Kopie zostaną również dostarczone do i do rodziny Abu Akleh WyspaPowiedział.

Palestyńczycy twierdzą, że podzielą się ustaleniami z międzynarodowymi stronami, w tym Międzynarodowym Trybunałem Karnym, który w zeszłym roku wszczął dochodzenie w sprawie możliwych izraelskich zbrodni wojennych. Izrael odrzucił to śledztwo, opisując je jako stronnicze i niewspółpracujące z nim.

Skrajna nieufność oznacza, że ​​izraelskie i palestyńskie śledztwo w sprawie śmierci Abu Okli toczy się oddzielnie i żadne z nich nie zaakceptuje żadnych wniosków wyciągniętych przez drugą stronę.

READ  Premier Pakistanu wzywa do przedterminowych wyborów po wycofaniu wotum zaufania przez rząd | Pakistan