Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Nowa Zelandia przygotowuje się do złagodzenia ograniczeń Covid, zakończenia blokad od grudnia | Nowa Zelandia

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała, że ​​Nowa Zelandia przyjmie nowy system współistnienia koronawirusa od 3 grudnia, kończąc surowe środki związane z koronawirusem i umożliwiając firmom prowadzenie działalności w największych miastach.

Nowa Zelandia nie była w stanie pokonać epidemii wysoce zaraźliwego typu delta Covid-19 Z siedzibą w Auckland, zmuszając Ardern do porzucenia swojej słynnej strategii eliminacji i przejścia na schemat leczenia wirusów jako endemicznego. Auckland, największe miasto w kraju, jest zamknięte od ponad 90 dni.

– Delta jest tutaj – powiedział Ardern w poniedziałek. „Wiem, że będą ludzie, którzy mogą mieć pewne obawy związane z tymi zmianami, ale mogę zapewnić, że nadal będziemy działać w ostrożny i ostrożny sposób, który tak dobrze nam służył… Szybko zbliżamy się do następnej fazy w Covid reakcja, która zapewni więcej wolności”.

„Najważniejszą rzeczą, jaką każdy Nowozelandczyk może zrobić, aby przygotować się na nowy system, jest zaszczepienie się” – powiedziała.

Zgodnie z nowymi przepisami większość swobód będzie dostępna dla zaszczepionych – w tym odwiedzania restauracji, barów, fryzjerów i siłowni, nawet na najwyższym poziomie gotowości.

Oczekuje się, że system położy kres zamykaniu, a szkoły pozostaną otwarte. Jednak w przypadku nieszczepionych zmiany spowodują rosnącą lukę — osoby bez pozwolenia na szczepienia będą musiały stawić czoła ograniczeniom dotyczącym wielkości zbioru i nie będą mogły wejść do większości firm hotelarskich przy wyższym poziomie alertu.

Nakazy szczepień dotkną około 40% całej siły roboczej.

Według Departamentu Zdrowia 91% kwalifikujących się Nowozelandczyków (w wieku 12 lat lub starszych) otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a 83% zostało w pełni zaszczepionych.

Departament wykorzystuje dane dotyczące pracowników służby zdrowia, czyli nieco mniej niż populacja Nowej Zelandii – więc rzeczywiste stawki są prawdopodobnie o kilka punktów procentowych za nimi.

Według danych demograficznych Nowej Zelandii 76% całej populacji, w tym dzieci, otrzymało co najmniej jedną dawkę, a 69% zostało w pełni zaszczepionych.

Wskaźniki szczepień kwalifikujących się Maorysów, rdzennej ludności tego kraju, pozostają daleko w tyle za resztą populacji, obecnie wynoszącą 79% pierwszych dawek i 64% w pełni zaszczepionych. wychowani eksperci uporczywe obawy Że wraz z rozprzestrzenianiem się epidemii ciężar ten poniesie ludy Maorysów i Pacyfiku.

W nowym systemie „sygnalizacji świetlnej” dzielnice zostaną umieszczone w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub zielonym w zależności od poziomu narażenia na Covid-19 i wskaźników szczepień. Auckland wystartuje na czerwono.

Nowa Zelandia nałożyła jedne z najsurowszych ograniczeń pandemicznych wśród krajów OECD, które do tej pory pomogły ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19 i pomogły gospodarce ożywić się szybciej niż wielu jej konkurentów.

Do tej pory kraj zgłosił około 7000 przypadków i 39 zgonów. Jej granice międzynarodowe pozostają zamknięte dla reszty świata.

READ  Na Antarktydzie odkryto największe na świecie miejsce hodowli ryb z 60 milionami gniazd