Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ostrzeżenie przed burzą słoneczną z „dużymi przerwami w dostawie prądu”, które zagrażają życiu na Ziemi – naukowcy biją na alarm | nauka | Aktualności

Wykorzystując dane z misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Cluster and Swarm, naukowcy byli w stanie ustalić związek między dziwnie nazwanymi przepływami masowymi a nagłymi zmianami pola magnetycznego Ziemi. Według artykułu opublikowanego w Geophysical Research Letters, naukowcy badali wybuchowe przepływy masowe, które są szybkimi wybuchami jonów przy typowych prędkościach większych niż 150 km/s. Odkryli związek między burzami słonecznymi, wybuchowymi przepływami masowymi w wewnętrznej magnetosferze oraz zakłóceniami w polu magnetycznym Ziemi, które napędzają „prądy indukowane magnetycznie” na i pod powierzchnią Ziemi.

Słońce nieustannie bombarduje Ziemię naładowanymi cząsteczkami, które niszczą wiatr słoneczny.

Niektóre warunki słoneczne, znane jako pogoda kosmiczna, sieją spustoszenie w magnetosferze, popychając wokół układu wysokoenergetyczne cząstki i prądy.

W rezultacie pogoda kosmiczna jest często odpowiedzialna za zakłócenia działania urządzeń kosmicznych, naziemnych sieci komunikacyjnych i systemów zasilania.

Według artykułu te burze słoneczne mogą mieć negatywny wpływ na powierzchnię Ziemi i pod nią, prowadząc do zaciemnień, takich jak „Wielkie zaciemnienie”, którego doświadczył Quebec w Kanadzie w 1989 roku.

Naładowane cząstki wiatru słonecznego mogą uszkadzać sieci komunikacyjne i systemy nawigacyjne, takie jak GPS i satelity, które są obecnie niezbędnymi usługami dla ludzkiego życia.

Duże awarie spowodowane burzami słonecznymi mogą mieć śmiertelne konsekwencje, ponieważ ważne satelity mogą zostać wyłączone, pozostawiając służby ratunkowe w ciemności.

Ponieważ technologia kosmiczna i systemy komunikacyjne rozwijają się w szybkim tempie, naukowcy muszą zrozumieć i monitorować pogodę w kosmosie, aby przyjąć odpowiednie strategie łagodzenia skutków, aby zapobiec katastrofom.

Ziemia otoczona jest ochronnym polem magnetycznym zwanym magnetosferą, które jest niezbędne do zamieszkania na naszej planecie.

Według NASA, życie na Ziemi początkowo ewoluowało i nadal jest zrównoważone pod ochroną tego magnetycznego środowiska.

Przeczytaj więcej: Burza słoneczna: główne skutki, jakie burza słoneczna może mieć na Ziemi

READ  NASA podała, że ​​misja Dragonfly o napędzie atomowym na Tytana, księżyca Saturna, została opóźniona do 2028 roku

Dane z Cluster pozwoliły nam zbadać wybuchowe przepływy masowe — wybuchy cząstek w ogonie magnetycznym — które przyczyniają się do szerokiej konwekcji materii w kierunku Ziemi w czasie aktywności geomagnetycznej i które korelują z cechami zorzy polarnej znanymi jako wstęgi zorzy polarnej.

Dane z Swarm wykazały odpowiednie duże perturbacje bliżej ziemi związane z łączeniem prądów wyrównanych z polem z zewnętrznych regionów zawierających strumienie.

„Wraz z innymi pomiarami wykonanymi z powierzchni Ziemi byliśmy w stanie potwierdzić, że intensywne zaburzenia pola magnetycznego w pobliżu Ziemi są związane z nadejściem dużych wypływów w kosmos”.