Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

NASA wykonuje najtrudniejsze zadanie na nowo wystrzelonym teleskopie kosmicznym

NASA wykonuje najtrudniejsze zadanie na nowo wystrzelonym teleskopie kosmicznym

NASA podjęła się najbardziej złożonego i najważniejszego zadania swojego nowo wystrzelonego teleskopu kosmicznego: otwarcia i wydłużenia czaszy wielkości kortu tenisowego.

Obserwatorzy ziemi wiwatowali i zacisnęli pięści, gdy tylko piąta i ostatnia warstwa kremu z filtrem została mocno przytwierdzona. Dokręcenie bardzo cienkich warstw za pomocą kabli z napędem zajęło tylko 1 1/2 dnia, czyli o połowę krócej niż oczekiwano.

7-tonowy Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba jest tak duży, że przed startem trzeba było złożyć osłonę przeciwsłoneczną i pozłacane lustro podstawy. Osłona przeciwsłoneczna jest szczególnie nierealistyczna — rozciąga się na 21 metrów na 14 metrów, aby utrzymać wszystkie nasze przyrządy do nauki w podczerwieni i czujniki ciepła w stałym, ujemnym cieniu.

Mirrors ukaże się w ten weekend.

Teleskop o wartości 10 miliardów dolarów jest już w połowie drogi do celu oddalonego o 1,6 miliona kilometrów, po pożegnaniu w Boże Narodzenie. Jest to największe i najpotężniejsze obserwatorium, jakie kiedykolwiek wystrzelono – 100 razy mocniejsze niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a – co pozwala mu cofnąć się niemal do początku czasu.

Patrząc na następcę Hubble’a, Webb spróbuje wyśledzić światło pierwszych gwiazd i galaktyk we Wszechświecie, które powstały 3,7 miliarda lat temu.

„To naprawdę ważny moment”, powiedział kierownik projektu Bill Ochs zespołowi kontrolnemu Baltimore. „Wciąż mamy dużo pracy do wykonania, ale zdobywanie i rozprowadzanie kremu przeciwsłonecznego jest naprawdę świetne”.

Inżynierowie spędzili lata na przeprojektowywaniu i modyfikowaniu klosza. W pewnym momencie podczas testu wibracyjnego odpadły dziesiątki elementów złącznych. To sprawiło, że wtorkowy sukces był jeszcze słodszy, ponieważ żadna taka próba nie została wcześniej podjęta w kosmosie.

READ  Finn Harps ma nadzieję, że zwycięstwo nad Longford da im chwilę wytchnienia

„Po raz pierwszy nam się udało” – powiedział dziennikarzom inżynier Alfonso Stewart.

———

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Wydziału Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.