World

Olimpiada w Tokio: białoruska biegaczka Kristina Tsimanoskaya przyjeżdża do Warszawy po azyl | wiadomości ze świata

Samolot z białoruską olimpijką Kristina Tsimanoskaya wylądował w Warszawie po jej podróży do kraju objętego polską ochroną dyplomatyczną.

24-latka odmówiła poleceniom swojego zespołu powrotu do domu z igrzysk w Tokio i zamiast tego szukała azylu w polskiej ambasadzie tego miasta.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydać poinformował o jej przybyciu za pośrednictwem Twittera.

zdjęcie:
Białoruska biegaczka Kristina Tsimanoskaya pozuje w otoczeniu policjantów na międzynarodowym lotnisku Haneda w Tokio, Japonia

Na Twitterze napisał: “Kriszyna Simanowska bezpiecznie wylądowała w Warszawie. Chciałbym podziękować wszystkim odpowiednim polskim pracownikom konsularnym i dyplomatycznym, którzy bezbłędnie zaplanowali i zapewnili jej bezpieczną podróż.”

Polska nadal okazuje swoją solidarność i wsparcie”.

Obywatele Białorusi czekali na powitanie pani Tsimanoskiej w hali przylotów, niosąc biało-czerwone goździki i machając biało-czerwono-białą flagą.

„Jesteśmy tu, aby wesprzeć jednego z naszych rodaków, kogoś, kto powiedział prawdę o tym, co dzieje się w białoruskim sporcie” – powiedział Eugene Dodkin, 31-letni student, który wyemigrował do Polski w połowie października po zatrzymaniu za noc na posterunku policji za udział w proteście.

Tsimanoskaya powiedziała, że ​​urzędnicy z jej kraju porwali ją po tym, jak skrytykowała swoich trenerów w mediach społecznościowych i próbowała zmusić ją do wejścia na pokład samolotu do Mińska.

Białoruska biegaczka Kristina Tsimanoskaya podaje rękę austriackiemu ministrowi stanu Magnusowi Brunnerowi podczas postoju na lotnisku Schwicht w Wiedniu w Austrii
zdjęcie:
Białoruska biegaczka Kristina Tsimanoskaya podaje rękę austriackiemu ministrowi stanu Magnusowi Brunnerowi podczas postoju na lotnisku Schwicht w Wiedniu w Austrii

wznowione Zwróciła się o pomoc do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i później otrzymała wizę humanitarną z Polski, a także wizę dla męża Arseny Zdanevica.

„Jest bezpieczna i nic jej nie jest w tych okolicznościach” – powiedział Magnus Brunner, wiceminister środowiska Austrii, po tym, jak jej lot Austrian Airlines wylądował w Wiedniu w drodze do Polski.

„Ona jest naturalnie zmartwiona, podekscytowana i zdenerwowana tym, co się z nią stanie”.

Białoruska biegaczka Kristina Tsimanskaya ląduje w Warszawie
zdjęcie:
Samolot z białoruską atletką Kristina Tsimanoskaya wylądował w Warszawie

Panią Tsimanowską widziano później na pokładzie polskiego samolotu LOT, który wylądował w Warszawie w środę wieczorem.

READ  Unia Europejska na krawędzi przepaści: „żałoba” Szwecji po Brexicie „może szybko przekształcić się” w rozwód | Świat | Aktualności

MKOl powiedział, że przesłucha dwóch przedstawicieli reprezentacji Białorusi, którzy byli rzekomo zaangażowani w próbę usunięcia biegacza.

Tsimanouskaya miała wystartować w sztafecie kobiet na 200m i 4x400m w Igrzyska Olimpijskie w Tokio w tym tygodniu.

Samolot z olimpijczykiem wylądował w środę na płycie lotniska
zdjęcie:
Samolot z olimpijczykiem wylądował w środę na płycie lotniska

Ale skrytykowała urzędników zespołu na swoim koncie na Instagramie, mówiąc, że została umieszczona w sztafecie, mimo że nigdy wcześniej nie ścigała się w tym wydarzeniu.

Twierdziła również, że niektórzy członkowie jej zespołu zostali uznani za niekwalifikujących się do udziału w zawodach, ponieważ nie przeszli odpowiednich testów antydopingowych.