Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Odkryto, że suszarki obrotowe są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza przez mikrowłókien | Plastikowy

Badanie wykazało, że pojedyncza suszarka może być odpowiedzialna za uwalnianie do powietrza 120 metrów mikroplastiku każdego roku.

Według badań profesora Kennetha Leunga, dyrektora State Key Laboratory for Marine Pollution (SKLMP) oraz Department of Chemistry na City University of Hong Kong, środki osuszające są jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia atmosfery mikrowłókienkami.

Nazwał odkrycia „niezbędnymi” do zarządzania emisją mikrowłókien, o których wiadomo, że szkodzą zdrowiu ludzkiemu i środowisku.

„Kiedy poznamy źródło, możemy zacząć je kontrolować za pomocą prostych metod” — powiedział Leung, główny autor książki. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Environmental Science & Technology Letters.

Mikrowłókna to powszechna grupa mikrodrobin plastiku – kawałków plastiku o długości mniejszej niż 5 mm. Podczas prania i suszenia tarcie powoduje, że włókna te zrzucają materiał. Ze względu na niewielkie rozmiary wiele z nich prześlizguje się przez filtry w suszarkach do ubrań i jest uwalniane do środowiska, gdzie znajdują się w wodzie, jedzeniu, a nawet łożysko płodu.

Były to małe drobinki plastiku Znaleziony nawet w najbardziej odległych obszarach, od bieguna północnego do górnej troposfery Ziemi.

Naukowcy suszyli ubrania bawełniane i poliestrowe w oddzielnych 15-minutowych cyklach i mierzyli liczbę mikrowłókien uwalnianych przez otwór. Podczas gdy naturalne materiały, takie jak włókna bawełny, również są zrzucane, powiedział Leung, mogą być trawione przez zwierzęta i „stosunkowo szybko rozkładają się w środowisku”.

Zespół oszacował, że każda suszarka rocznie wytwarza i uwalnia do powietrza na zewnątrz od 90 m do 120 m mikrowłókien.

Korzystając z druku 3D, Leung i jego koledzy zaprojektowali proste filtry, które zapobiegają rozpraszaniu się mikroplastiku z pralek, i są w trakcie projektowania systemu podobnego do suszarek rotacyjnych.

„te [filter systems] Skutecznie usuwa większość mikrowłókien z prania” – powiedział. Jednak pozostaje niejasne, gdzie te mikrodrobiny trafią podczas czyszczenia filtrów.

READ  Ukraina odpiera ogromną rosyjską ofensywę na wschodzie, mówi Wielka Brytania, gdy siły Mariupola stoją przed „ostatnimi godzinami” | Ukraina

„Jeśli ludzie to założą [fibres] W śmietniku część włókien zostanie wypuszczona z powrotem do powietrza. „Sugerujemy, aby cząstki zebrać w worku”.

Nawet gdyby zainstalowanie tych filtrów „było wykonalne”, mówi Leung, mikrowłókna nadal byłyby wszechobecne, dopóki przemysł odzieżowy nie użyje tkanin bardziej przyjaznych dla środowiska.

„Producenci muszą wytwarzać tekstylia i odzież, które są bardziej odporne na zużycie”, powiedział Danyang Tao, doktorant w SKLMP.

Drobne włókna są codziennie wdychane i spożywane przez ludzi i zwierzęta. Wiadomo, że te tworzywa sztuczne szkodzą dzikiej faunie i florze, a badania zaczynają ujawniać niekorzystne skutki zdrowotne, jakie wywierają na ludzi. W 2021 r. naukowcy Stwierdzono, że mikrodrobiny plastiku uszkadzają ludzkie komórki w laboratorium. Te małe włókna również były Wiąże się z nieswoistym zapaleniem jelit i innymi problemami jelitowymi.

Leung powiedział, że ma nadzieję, że badania pomogą „wywołać alarm i uwolnić więcej innowacji” w rozwiązaniu problemu.