Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Odkrycie „2000-letniego komputera” sprawia, że ​​naukowcy drapią się po głowach

Odkrycie „2000-letniego komputera” sprawia, że ​​naukowcy drapią się po głowach

Naukowcy byli zdumieni odkryciem zdumiewająco złożonego wraku „komputera” sprzed 2000 lat.

Mechanizm z Antykithiry – efemerydy – został nazwany „pierwszym komputerem” i od pokoleń wprawiał naukowców w zakłopotanie po tym, jak został po raz pierwszy odkryty we wraku greckiego statku w 1901 roku.

Urządzenie jest ręcznie obsługiwanym instrumentem do pomiaru czasu, który wykorzystuje system skrzydeł do śledzenia słońca, księżyca i planetarnego czasu niebieskiego. Służył również jako kalendarz, śledząc fazy księżyca i czas zaćmień.

Chociaż wydawało się to stosunkowo proste, mechanizm w rzeczywistości wyprzedzał swoje czasy, będąc bardziej złożonym technicznie niż jakiekolwiek inne narzędzie wynalezione w ciągu następnego tysiąca lat.

W obecnym stanie mechanizm składa się z 82 oddzielnych części, z których pozostała tylko jedna trzecia oryginalnej struktury, w tym 30 skorodowanych kół zębatych z brązu.

Subskrypcja Do naszego bezpłatnego cotygodniowego biuletynu od Indy100

badania Urządzenie zostało opracowane przez ekspertów z University College London, którzy zaangażowali się w modelowanie komputerowe 3D i pomogli im rozwiązać tajemnicę działania urządzenia, ujawniając „genialną kreatywność”.

Adam Wójcic, materiałoznawca z UCLA, powiedział wówczas: „Uważamy, że nasza rekonstrukcja pasuje do wszystkich dowodów, które naukowcy wydobyli do tej pory z pozostałych szczątków”.

Założyli, że urządzenie śledzi ruch słońca, księżyca i planet na koncentrycznych pierścieniach, ponieważ starożytni Grecy wierzyli, że słońce i planety krążą wokół ziemi, a nie wokół słońca.

Naukowcy wyjaśnili w Raporty naukowe: „Rozwiązanie tej skomplikowanej trójwymiarowej układanki ujawnia genialne dzieło – łączące kursy z astronomii babilońskiej, matematyki z Akademii Platona i starożytnych greckich teorii astronomicznych”.

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania u góry strony, aby pomóc podnieść ten artykuł w rankingach indy100.

READ  Badanie wykazało, że plemniki mogą przetrwać w kosmosie przez 200 lat bez szkody