Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Deszcz meteorytów Geminidów przemierza nocne niebo

Deszcz meteorytów Geminidów przemierza nocne niebo

  • autorstwa Maddie Molloy
  • BBC News Klimat i nauka

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Bliźnięta można zwykle zobaczyć każdego roku o tej samej porze, w połowie grudnia

Deszcz meteorytów Geminidów, słynący z wielobarwnych smug światła, osiągnie szczyt w czwartek i piątek.

Są widoczne na całym świecie i można je zobaczyć gołym okiem, chociaż sprawdź pogodę w miejscu, w którym się znajdujesz, ponieważ ma to wpływ na widoczność.

W idealnych warunkach widzowie mogą zobaczyć od 100 do 120 meteorów na godzinę.

NASA opisuje rój meteorów Geminidów jako jeden z „najlepszych i najbardziej niezawodnych rocznych rojów meteorów” w tym roku.

Roje meteorów są zwykle powodowane przez komety, ale meteoryty Geminidy to pozostałości niebieskie pozostawione przez skalistą asteroidę znaną jako 3200 Phaethon.

Meteory powstają, gdy Ziemia przechodzi przez ślady komet lub resztek asteroid. Kiedy te szczątki uderzają w atmosferę naszej planety, spalają się i tworzą oszałamiające smugi światła.

Nazwa Geminidy pochodzi od konstelacji Bliźniąt, z której pojawiają się te meteoryty.

Królewskie Obserwatorium w Greenwich twierdzi, że kamienie Bliźniąt wyróżniają się kolorami, które mogą być białe, żółte, zielone, czerwone i niebieskie. Dzieje się tak dzięki obecności minerałów, takich jak sód i wapń, i dodaje się, że jest to ten sam efekt, który powoduje, że fajerwerki stają się kolorowe.

Dr Minjae Kim, pracownik naukowy zajmujący się astronomią i astrofizyką na Uniwersytecie w Warwick, powiedziała: „Ten meteor to po prostu piękne zjawisko na nocnym niebie, ponieważ wiele spadających gwiazd wydaje się pochodzić z tego samego obszaru nieba”.

Meteoryty można zobaczyć w dowolnym miejscu na niebie, dlatego dobrze jest znajdować się w otwartym, ciemnym miejscu, z którego można zobaczyć nocne niebo, aby mieć największe szanse na zobaczenie tego niesamowitego pokazu.

Chociaż pokaz meteorytów już trwa, oczekuje się, że szczyt roju meteorów w Wielkiej Brytanii rozpocznie się około godziny 19:30 GMT w czwartek 14 grudnia.

Doktor Kim zasugerowała pobranie aplikacji do obserwacji gwiazd, która pomoże Ci wiedzieć, gdzie szukać.

„Jeśli najpierw uda ci się znaleźć Bliźnięta, rój meteorów będzie łatwiejszy do zauważenia” – mówi.

Inne wskazówki, jakie oferuje dr Kim, obejmują zapewnienie oczom czasu na przystosowanie się do ciemności i zabranie ze sobą przyjaciela – dzięki temu będziesz mógł patrzeć na różne części nieba.

Nie martw się, jeśli nie widzisz Bliźniąt w szczytowym okresie. Chociaż jest to czas, kiedy są w najlepszej formie, deszcz będzie padał aż do 20 grudnia.

READ  Prawdopodobnie po raz pierwszy wykryto tajemniczą eksplozję Kilonova Twilight